Przednia okładka książki
Uncategorized

Droga pani Bird

W ostatnim czasie poszukiwałam książki łatwej i przyjemnej do czytania. Na jakiś czas odłożyłam na półkę reportaże i trudne wywiady i zanurzyłam się w atmosferę Londynu w 1941 roku. Jednak błędem byłoby pomyśleć, że książka, o której wspomnę dzisiaj, mówi o cukierkowej atmosferze świata, w której marzenia spełniają się same.

Emmy Lake, która jest główną bohaterką książki “Droga pani Bird” od dzieciństwa marzy o zostaniu korespondentką wojenną. Wyobraża sobie siebie jako nieustraszoną kobietę biegnącą przez bombardowany Londyn, aby zdobyć cenne informacje dla czytelników magazynu. Jednak zderza się ze smutną rzeczywistością, nie mając doświadczenia nie może znaleźć pracy zgodnej ze swoim wykształceniem. Jednak pewnego dnia los się do niej uśmiecha, kobieta ryzykuje wszystko i zatrudnia się w małej i spokojnej redakcji.

Jak wielkie jest jej zdziwienie, gdy okazuje się, że jej praca polega na przepisywaniu na maszynie listów z zapytaniami czytelniczek i odpowiedzi, których udzieliła pani Bird. Jednak nie to jest najgorsze, do najbardziej frustrujących obowiązków należało czytanie nadesłanej korespondencji i… odrzucanie większości. Pani Bird zgadzała się odpisać tylko na te które uznawała za moralne. Tak więc każdy z jej współpracowników znał listę tematów tabu, które nie miały prawa pojawić się w magazynie.

Nie trzeba cechować się bardzo wysokim poziomem empatii, aby zrozumieć smutek Emmy, że tak wiele czytelniczek, które w zaufaniu napisały o swoim problemie, nie dostaje odpowiedzi. Bohaterka książki, ryzykując wiele, sprawiła, że wiele z radzących się pań otrzymuje odpowiedź (czy taki sposób rozwiązania problemu jest moralnie dobry, musisz ocenić sam).

Opis na tylnej obwolucie
Opis na tylnej obwolucie książki

Ponadto przeplata się tutaj też wątek pracy panny Lake jako ochotniczka w straży pożarnej. Dyżury odbywają się głównie w czasie wieczornych nalotów bombowych, w czasie których spora część Londynu jest wyburzana i staje w ogniu. Gdyby nie poświęcenie młodych przyjaciół i często ich nadludzki wysiłek wiele osób zginęłoby w płomieniach.

Bohaterka nie jest postacią idealną, popełnia sporo błędów. Jednak co ważne, konsekwencje swoich wyborów przyjmuje dzielnie. Stara się również zadośćuczynić popełnionemu złu. Widzimy także, że nie każda krzywdząca innych rzecz została popełniona z wyrachowania i zamiaru czynienia zła. Przyjaźnie, przyjacielskość i chęć naprawienia błędów są tym, co nadaje sens życiu Emmy. I co sprawia, że ta książka, choć tak zwyczajna, niesie za sobą ogrom ciepła, spokoju i głębokich przemyśleń.

link do książki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5323/Droga-pani-Bird—AJ-Pearce

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *