szczepionka
Uncategorized

Czy katolik może się szczepić?

Ostatnio w wielu miejscach słyszymy argumenty za lub przeciw przyjęciu szczepionki. I choć mój blog nie ma tematyki medycznej, a ja nie mam wykształcenia lekarskiego (to nie do końca prawda- zrobiłam opiekuna medycznego w szkole policealnej ;)) to czuję potrzebę wypowiedzenia się na ten temat.

Ja szczepionkę przyjmę na pewno (a przynajmniej mówię to dziś mając takie informacje, jakie teraz są znane). I odpowiadając na pytanie, czy katolik może się szczepić- uważam, że katolik ma obowiązek dowiedzieć się o szczepionce w dobrych źródłach oraz podjąć decyzję w oparciu o rzetelne dane. I dla jasności, rzetelne dane to nie są fakenewsy o mikroczipach umieszczonych w strzykawce 😉

Z tego co wiem Katechizm Kościoła Katolickiego nie zaprzecza temu co mówię. Nie ma też ogólnie obowiązującej wykładni Kościoła co do obowiązującego prawem zachowania chrześcijan. Wg mnie wszystko sprowadza się do Twojego sumienia oraz odpowiedzialności za siebie i innych ludzi.

Uważam też, że w swojej pokorze powinnam zaufać lekarzom i osobom kompetentnym do tego, aby przekazać mi wiedzę na ten temat. Ponadto mamy też doświadczenia z przeszłości- wiele chorób zostało wyeliminowanych dzięki szczepieniom całych społeczeństw.

Nie wiem jak wy, ale ja mam już dość tej covidowej rzeczywistości. I wszystko co może sprawić, że wrócimy choć troszkę do normalności przekonuje mnie do podjęcia takich kroków. Szczególnie gdy są to sprawdzone empirycznie metody.

Ja zapiszę się na szczepienie i pójdę na nie w pierwszym możliwym terminie. Jestem ciekawa Waszego zdania. Proszę jednak o ząłączanie tekstów źródłowych do informacji, które miałyby wpłynąć na moją i innych decyzję (w którąkolwiek stronę).

Dla osób chcących poznać rzetelne informacje podsyłam krótki filmik na Youtube Kasi Gandor:
https://www.youtube.com/watch?v=XRW9E5Gq_Ew&t=531s
https://www.youtube.com/watch?v=iPOEvWHec6E (ten troszkę starszy)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *