O godności kobiety
Uncategorized

O godności kobiety kard. Stefan Wyszyński

Jak zapewne wiecie połowę społeczeństwa stanowią kobiety. Drugą zaś część mężczyźni. I dopiero obie te komplementarnie uzupełniające się płcie dają nam obraz całości i pełni rodzaju ludzkiego. Na przestrzeni wieków przywileje, a także i obowiązki przynależące do określonych grup społecznych zmieniały się. Współcześnie dążymy do równego traktowania każdego człowieka, niezależnie od tego jakiego jest pochodzenia, koloru skóry, czy posiadanej płci.

W kontekście ostatnich zdarzeń z pewną dozą lęku sięgnęłam po książkę wydaną przez wydawnictwo SUMUS “O godności kobiety”. Prosząc o nią jeszcze nie wiedziałam, że temat kobiecości powróci w tak burzliwej atmosferze do dyskursu publicznego.
Książka zawiera w sobie wypowiedzi kardynała Stefana Wyszyńskiego dotyczące godności kobiety. Odwołując się do cytatów biblijnych ukazuje on przymioty i cechy opisujące kobietę w Piśmie Świętym. Bałam się przestarzałych wypowiedzi, które jasno wskazują miejsce kobiety w domostwie i nie dają jej prawa do decydowania o sobie. Jak bardzo się myliłam…

Moje błędne założenie świadczy o tym, że nie znałam postawy i nauczania byłego prymasa Polski. I z wielkim wstydem przyznaję się do tego publicznie.
Książkę czyta się tak jak gdybyśmy po przyjacielsku rozmawiali z księdzem kardynałem. Dzieli się on swoimi przemyśleniami i fragmentami myśli na temat postrzegania codzienności. I wbrew pozorom, które mogą powstać po spojrzeniu na tytuł, nie jest to książka tylko dla kobiet. Wiele wskazówek i rad jest cennych dla całego rodzaju ludzkiego. Wszak przypominanie o konieczności odpoczynku, spaceru na łonie przyrody, czy też punktualności to nie są porady, w których odnajdą się tylko panie.

okładka książki

Wypowiedzi księdza kardynała mamy podzielone na poszczególne rozdziały. Poruszają one tematy: kobieta w Bożym zamyśle, Maryja- wzór dla kobiet, więź kobiety z Kościołem oraz potrzeba stanięcia na straży życia. Myślę, że jest to książka, która pobudza do refleksji. Pobudza do poszukiwania własnej drogi, a nie narzuca gotowe rozwiązania. Widząc kobietę w zestawieniu z Matką Bożą odkrywamy ogromną siłę niewiast. Dostrzegamy mądrość, czułość, odpowiedzialność, a co najważniejsze godność.

Jeśli jesteś kobietą, która chce udowodnić, że w Kościele kobiety są uciśnione, a ich “poddanie mężowi” jest wbrew wolności człowieka to argumenty do obrony swojej tezy znajdziesz i tu. Ksiądz kardynał niejednokrotnie podkreśla wielką wartość i siłę kobiet (jeśli bardzo chcesz się przyczepić na pewno dostrzeżesz tu tzw. seksizm dobrotliwy- gdzie poprzez komplementy, otwieranie drzwi czy tradycję całowania w rękę utrwala się nierówności społeczne między płciami). Nie są to jednak wypowiedzi w stylu pana Pulikowskiego (kto wie, ten wie- a kto nie wie o co chodzi może lepiej niech nie szuka, bo można się załamać). Ksiądz Wyszyński mówi o sprawach trudnych ze zrozumieniem, prostotą i spokojem. Jeśli jesteś kobietą inteligentną to uznasz tę książkę, za kompedium przemyśleń, które otwiera umysł i pozwala na głębsze przyjrzenie się sobie.

o godności kobiety tył
Tylna okładka książki

Życie na wzór Maryi jest życiem na wzór kobiety silnej, która zna swoją wartość. Kobiety, która ufając Bogu, wie, że w Jego oczach jest traktowana na równi z mężczyzną. Kobiety, która potrafi dawać, ale też i czerpać całymi garściami. Jeśli taką kobietą jesteś, lub pragniesz być to daj sobie możliwość zanurzenia się w przemyślenia księdza kardynała.

link do ksiażki: https://sumuswydawnictwo.pl/pl/p/O-godnosci-kobiety.-Kardynal-Stefan-Wyszynski/929

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *