Seks w wielkich miastach
Uncategorized

Seks w wielkich miastach

Czy interesuje Cię jak inne kultury postrzegają tematy bliskie i nam?
Czy nasze podejście do problemów i opinie o nich można nazwać jako uniwersalne dla całego gatunku ludzkiego? Jak nawiązuje się relacje na drugim końcu globu? Czym różni się życie w miastach o podobnych wielkościach, jednak leżących bardzo daleko od siebie? Czy możnaby rzec, że da się wyodrębnić coś takiego jak kultura wielkiego miasta, która będzie odporna na wpływy kulturowe danego społeczeństwa?
I czy cały świat jest naprawdę tak zglobalizowany i jednorodny jak czasem mogłoby nam się wydawać?

Na te pytania odpowiada książka o tytule, który niestety bardzo spłaszcza treść w niej zawartą. Jest to reportaż pani Aleksandry Gumowskiej “Seks w wielkich miastach”. Tytuł jak dla mnie jest niestety lekko odstraszający, ale mimo wszystko zdecydowałam się sięgnąć po tę książkę i nie jestem zawiedziona. Mowa w niej o życiu intymnym, nawiązywaniu relacji i przeżywaniu swojej codzienności w różnych kulturach. Elementem łączącym wszystkie te historie jest fakt, że akcja dzieje się w dużych miastach.

„Jeżeli ktoś prosi o kurczaka, niekoniecznie ma na myśli tego z rożna, tak samo, jak gdy zamawia kaczkę albo gęś. Kurczak to prostytutka dla mężczyzn, kaczka – męska prostytutka dla kobiet, a gęś – męska prostytutka dla mężczyzn.”

Autorka ukazuje nam bohaterów książki w sposób, gdzie naprawdę możemy dostrzec naturalność i prostotę. Nie stara się na siłę narzucić swojego zdania. Czerpie z tego co widzi i słyszy od swoich rozmówców. Można by rzec, że jest to relacja z rozmów bliskich znajomych. Niosących treść, ale bez zbędnego patosu i moralizmu. Nie jest to też reportaż pozbawiony emocji, niejednokrotnie autorka już spisując rozmowy do kolejnych rozdziałów podkreśla, że w danym momencie zagryzła zęby, starała się nie wyrażać swoich prywatnych poglądów, a dać wyrazić się innym.

Okładka książki
Seks w wielkich miastach tylna obwoluta

Podróż po miastach wydarzyła się -co ciekawe- w 80 dni. Autorka była między innymi w Tokio, Hongkongu, Bombaju, Nowym Jorku, Kairze, Londynie oraz San Francisco. Książka spisana została po 10 latach od wspomnianej podróży. Z niektórymi z bohaterów autorka ma kontakt do dziś. Dzięki temu widzimy też jak zmienia się nasze życie po wkroczeniu technologii i komunikatorów. Jak bardzo wpływa to (i czy na lepsze?) na budowanie związków. Przywołane są w niej także różne badania naukowe i wypowiedzi osób ze świata medycyny, psychologii oraz socjologii.

„Ponad sześćdziesiąt procent amerykańskich dorosłych, czyli pięćdziesiąt sześć milionów, zawsze było singlami. Blisko czterdzieści procent dzieci rodzą niezamężne kobiety. Większość ludzi zamieszkujących razem nie jest związanych węzłem małżeńskim.”

Jeśli chodzi o książkę ciężko mi ją polecić konkretnej grupie osób. Nie będę też nikogo zniechęcać. Książka jest jednym z tych reportaży, który jest łatwy i dość przyjemny w odbiorze. Skłania do refleksji, jednak niekoniecznie nad życiem seksualnym, a chyba bardziej nad budowaniem związków w różnych kulturach.

link do książki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5246/Seks-w-wielkich-miastach—Aleksandra-Gumowska

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *