rozaniec
Uncategorized

Jak odmawiać różaniec święty? – krok po kroku

Być może już wielokrotnie zastanawiałeś się nad fenomenem odmawiania różańca świętego. Cóż takiego jest w tej modlitwie, że miliony ludzi potrafią spędzać z nią czas każdego dnia. Odmawiana jest w drodze, podczas pracy, w kaplicy i w domu. Może też zostałeś obdarowany różańcem przywiezionym z ważnego miejsca związanego z naszą religią, np. miejsca objawień Maryjnych lub sanktuarium, które odwiedziła Twoja sąsiadka, znajoma czy też ksiądz. Bierzesz do rąk ten sznurek z nawleczonymi koralikami i patrząc na niego już czujesz, że to nie jest zwykła pamiątka, lub też zwykły przedmiot, który należy położyć w kącie. Jeśli masz choć odrobinę wiary wiesz też, że nie jest to magiczny przedmiot, którego posiadanie zmieni Twoje życie na lepsze. Pamiętasz o tym, że dopiero jego odmawianie i łączność z Matką Bożą ma moc przemiany serc. Zatem pozostaje odpowiedzieć sobie na pytanie jak odmawiać różaniec i wejść w modlitwę.

“Zawsze odkładacie modlitwę różańcową na potem, w końcu nie odmawiacie jej, ponieważ chce się wam spać. Co jeśli nie będzie innego razu? Módl się wszędzie, nawet na ulicy, to pomoże ci czuć stałą obecność Bożą” – święty Josemaria Escriva

Dlaczego Jezus nie odmawiał różańca?

A właśnie, że odmawiał 😉 Różaniec to rozmowa z Maryją, to powiedzenie jej, że wierzymy w to, że jest Niepokalana. To prośba o pomoc Tej, Która nie tylko sama była bez grzechu, ale też urodziła Syn Bożego, Który wszystkie nasze grzechy odkupił Swoją Krwią. Różaniec to przebywanie pod płaszczem Matki i bycie w Jej obecności. Tak więc, nie możemy powiedzieć, że nie znajdziemy o nim wzmianki w Piśmie Świętym (choć może nie aż tak wprost jak niektórzy by chcieli). Początkowo bracia w celach zakonnych odmawiali codziennie 150 psalmów, jednak zapamiętanie tak wielu psalmów bywało problematyczne (a księgi były bardzo drogie i nie każdy miał do nich dostęp), zastąpiono je więc odmawianiem 150 razy “Ojcze Nasz”. Niektórzy mnisi ułatwiali sobie odliczanie za pomocą 150 kamyków lub sznurków ze 150 węzełkami. Później powstały psałterze: sto pięćdziesiąt razy Ojcze nasz, sto pięćdziesiąt razy Pozdrowienie anielskie, sto pięćdziesiąt razy Chwała Jezusowi, sto pięćdziesiąt razy Chwała Maryi. Różaniec kształtował się przez wiele wieków, zaś w formie zbliżonej do współczesnej został rozgłaszany w XV wieku przez zakon dominikanów.

Podział różańca świętego

Różaniec składa się z czterech części: radosnych, światła, bolesnych i chwalebnych. Każda z tych części zawiera w sobie pięć tajemnic do rozważania. W częściach radosnych znajdziemy: Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie,Nawiedzenie świętej Elżbiety, Narodzenie Pana Jezusa, Ofiarowanie Jezusa w Świątyni, Odnalezienie Jezusa w Świątyni. Zwyczajowo odmawia się je w poniedziałki i soboty. Części światła (ogłoszone przez Jana Pawła II) to: Chrzest Pana Jezusa w Jordanie, Objawienie się Jezusa w Kanie Galilejskie, Głoszenie królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia, Przemienienie Pańskie na górze Tabor, Ustanowienie Eucharystii. Odmawiane są w czwartki. Tajemnice bolesne: Modlitwa Jezusa w Ogrójcu, Biczowanie Jezusa, Cierniem ukoronowanie Jezusa, Dźwiganie krzyża na Kalwarię, Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa; odmawiane są w wtorek i piątek. Zaś w środę i piątek odmawiane są tajemnice chwalebne, wśród których wymieniamy: Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, Wniebowstąpienie Pana Jezusa, Zesłanie Ducha Świętego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Ukoronowanie Maryi na Królową nieba i ziemi.
Każdego dnia tygodnia można oczywiście odmówić wszystkie cztery części, lub też wybraną przez siebie. Są takie dni, gdy bliższe naszemu sercu są tajemnice radosne, czy też bolesne i jak najbardziej warto wtedy właśnie je odmówić.

Kiedy można odmawiać różaniec?

Nie ma praktycznie żadnych przeszkód do odmawiania różańca w każdej chwili naszego życia. Wielu ludzi odmawia w Kościele, w czasie spaceru, podczas rannej modlitwy (a czasem nawet i toalety porannej), czy też w łóżku przed zaśnięciem. Podczas odmawiania różańca warto trzymać go w dłoni. Oczywiście nie jest to wymóg i brak różańca w danym momencie przy sobie lub też zajęte ręce, w których nie jesteśmy w stanie przesuwać koralików nie powinny być przeszkodą dla modlitwy. Jednak fizyczne trzymanie w ręce pomaga się skupić, wejść głębiej w modlitwie i jeśli dojdzie do rozproszeń to łatwiej jest wrócić w “odpowiednie” miejsce.

“Idź do Madonny. Miłuj Ją! Zawsze pamiętaj o modlitwie różańcowej. Odmawiaj ją dobrze, tak często, jak tylko możesz!
Najważniejsze byś modlił się duszą, nigdy nie męczył się modlitwą. Różaniec porusza serce Boga i pomaga w otrzymać potrzebne łaski!” – święty Ojciec Pio

Jak się modlić?

Przed modlitwą warto się wyciszyć, odłożyć na bok troski dnia codziennego i niepotrzebne zajęcia. Różaniec rozpoczynamy znakiem krzyża świętego, co przypomina nam o tym, że stajemy właśnie w Bożej Obecności. Później wyznajemy wiarę odmawiając “Wierzę w Boga”. Na pojedynczym koraliku odmawiane jest “Ojcze Nasz”, zaś na trzech kolejnych trzykrotnie “Zdrowaś Maryjo”. Przed odmówieniem Zdrowaś Maryjo na trzech początkowych koralikach niektórzy proszą by było to w intencji wiary, nadziei i miłości w naszym życiu. Osoby zakonne, które składały śluby czasami proszą w tym miejscu o wytrwanie w ubóstwie, czystości i posłuszeństwie. Później odmawia się “Chwała Ojcu”, po której można dołączyć modlitwę “O mój Jezu…”, lub “O Maryjo bez grzechu poczęta…”.
Po modlitwach wstępnych przechodzimy do rozważania poszczególnych tajemnic. Na początku wymienia się tajemnicę, która będzie rozważana w danej dziesiątce. Później warto poświęcić chwilę na rozmyślania o danym wydarzeniu biblijnym. W tym celu można przeczytać fragment z Pisma Świętego, skorzystać z gotowych książeczek z rozważaniami lub po prostu oddać się własnym refleksjom. Następnie odmawia się “Ojcze Nasz”, dziesięciokrotnie “Zdrowaś Maryjo” i na koniec “Chwała Ojcu”. Tak jak na początku było wspominane można po “Chwała Ojcu” dodać “O mój Jezu” lub “O Maryjo bez grzechu poczęta”. Ten cykl powtarzamy pięciokrotnie (za każdym razem zmieniając rozważaną tajemnicę). Na zakończenie odmawiania różańca warto odmówić “Pod Twoją Obronę” polecając wszystkie intencje, które nosi w swoim sercu Ojciec Święty. Modlitwa kończy się znakiem krzyża świętego.

“Najświętsza Maryja Dziewica w czasach, w których żyjemy, nadała tej modlitwie szczególną wartość. Niezależnie od tego z jakimi problemami się borykamy: stałymi bądź tymczasowymi, czy dotyczą życia publicznego czy prywatnego, każdy z nich może rozwiązać różaniec. Nie ma trudności, która nie zostałaby wyjaśniona przez tę modlitwę” – święta Łucja dos Santos z Fatimy

Kiedy jest najlepszy czas do odmawiania różańca?

Wielu z nas kojarzy nabożeństwa różańcowe odmawiane w październiku, lub też w listopadzie ofiarowane za dusze w czyśćcu cierpiące. Czy zatem czekać do października? Najlepszy czas do odmawiania różańca jest teraz. Zacznij od dziś. Znajdź czas na tę piękną Maryjną modlitwę. Jeśli wydaje ci się zbyt trudne znaleźć pół godziny na odmówienie całej jednej części to odmawiaj choć jedną dziesiątkę. Jeśli zaś masz więcej czasu, to może warto odmawiać wszystkie cztery części każdego dnia? Rozważ w swoim sercu co będzie dla ciebie najlepsze. Nie zniechęcaj się jednak początkowymi trudnościami. Różaniec to potężna broń przeciwko złym duchom i będą one starały się nam utrudniać odmawianie tej modlitwy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *