Eucharystia
Uncategorized

Czy sobotnia Msza wieczorna zastępuje niedzielną?

Uczestnictwo we Mszy Świętej niedzielnej może być czasem ciężkie do zrealizowania. Obowiązki domowe, choroba któregoś z domowników, praca czy też ważny wyjazd mogą spowodować sytuację, gdy nie będziemy w stanie uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii. Kościół wychodzi nam naprzeciw dając rozwiązanie w postaci Mszy Świętej w sobotę wieczorem, która często odprawiana jest z formularza niedzieli. Czy sobotnia Msza wieczorna zastępuje niedzielną, a jeśli tak to czy są od tego wyjątki?

Czy mogę iść na mszę w sobotę zamiast niedzieli?

Są czasem sytuacje, które uniemożliwiają nam uczestnictwo w niedzielę. Prawo Kościelne mówi jasno, że każdorazowo, gdy uczestniczymy w wieczornej Eucharystii wypełniamy niedzielny obowiązek:
Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego /KPK kan. 1248/
Istotne jest to, aby była to msza wieczorna, nie zaś jakakolwiek w sobotę.

Dlaczego w sobotę wieczorem, a nie w poniedziałek? Dlaczego tylko wieczorem?

Przecież bardziej logiczne byłoby przełożenie tego obowiązku na poniedziałek, wszak każdy kto nie dałby rady pójść w niedzielę mógłby iść w poniedziałek, a tak nie ma już szans naprawienia błędu… Tutaj musimy cofnąć się do czasów judaistycznych- pierwsi chrześcijanie właśnie o tej porze (sobotnie popołudnie) zbierali się na modlitwę. Ponadto każda uroczystość zaczyna się nieszporami dniu poprzednim (poza paroma wyjątkami, np. gdy dzień poprzedni też jest uroczystością i ma swoje nieszpory). Sobota wieczorem, to tak naprawdę już niedziela wg kalendarza kościelnego.

Czy trzeba mieć ważne powody, aby iść w sobotę zamiast niedzieli?

Dla wielu może być to zaskoczeniem, otóż nie. Kodeks nie reguluje w jakich przypadkach można uczestniczyć w Mszy Świętej sobotniej zamiast w niedzielę. Są tacy nadgorliwi duszpasterze, którzy mówią o tym, że trzeba mieć ważny powód, lub też, że Msza Święta musi być odprawiana z formularza niedzielnego (tak tylko zostawię tu pytanie skąd przeciętny katolik ma wiedzieć, czy to był formularz niedzielny; lub jak powinien dowiadywać się o tym wcześniej?). W rzeczywistości jedynym warunkiem jest tylko ten, aby była to msza w sobotnie popołudni/wieczór.

Zatem można “zaliczyć Mszę” w sobotę i mieć wolną niedzielę?

Patrząc jurysdykcyjnie tak- w ten sposób wypełnimy przynależny nam obowiązek. Jednakże jako katolików obowiązuje nas świętowanie niedzieli. A czymże jest świętowanie Dnia Pańskiego bez spotkania z nim w Komunii Świętej? Osobiście uważam (jest to moja opinia, nie zaś powszechne prawo), że w miarę możliwości warto jednak zadbać o uczestnictwo we Mszy Świętej w niedzielę.

Eucharystia niedzielna, która wiąże się z obowiązkiem uczestnictwa całej wspólnoty i odznacza szczególnie uroczystym charakterem, właśnie dlatego że jest sprawowana w «dniu, w którym Chrystus zwyciężył śmierć i dał nam udział w życiu wiecznym», ukazuje szczególnie wyraziście swój wymiar eklezjalny i jawi się jako pierwowzór innych liturgii eucharystycznych. Każda wspólnota, gromadząc wszystkich swoich członków na «łamaniu chleba», uświadamia sobie, że jest miejscem, w którym urzeczywistnia się konkretnie tajemnica Kościoła. W tej samej liturgii wspólnota otwiera się także na komunię z Kościołem powszechnym, prosząc Ojca, aby «pamiętał o Kościele rozproszonym po całym świecie» i pozwolił mu wzrastać – w jedności wszystkich wiernych z Papieżem i pasterzami poszczególnych Kościołów – do doskonałej miłości. (Jan Paweł II “Dies Domini”)

Mam jednak świadomość, że są różne sposoby świętowania i należy do nich także odpoczynek lub wyjazd. Warto kształtować swoje sumienie i układać sprawy tak, aby zawsze starać się znaleźć czas dla Pana Boga i spotkanie z Nim w Eucharystii. Jednym z rozwiązań znalezienia czasu jest Msza Święta w sobotnie popołudnie i nie ma w niej nic złego 🙂

Jeden Komentarz

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *