rozwód
Uncategorized

Czy rozwodnik może być chrzestnym?

Po narodzinach dziecka w wielu rodzinach następuje radosna uroczystość jaką jest chrzest. “Jest nazywany chrztem ze względu na główny obrzęd, przez który jest wypełniany: chrzcić (gr. baptizein) oznacza: “zanurzyć, pogrążyć”;
“zanurzenie” w wodzie jest symbolem pogrzebania katechumena w śmierci Chrystusa, z której powstaje przez zmartwychwstanie z Nim jako “nowe stworzenie””. (KKK 1214)
Przed tym ważnym wydarzeniem należy się przygotować: zakupić białą szatkę, świecę chrzcielną oraz… wybrać rodziców chrzestnych.
To ostatnie zadanie wielu rodzicom spędza sen z powiek. Szczególnie teraz, gdy tak wiele najbliższych nam osób żyje na co dzień z dala od Kościoła- z powodu sytuacji życiowej w jakiej się znajdują lub też z własnego wyboru. Czy każda wybrana przez nas osoba może być rodzicem chrzestnym? Oraz czy może być nią rozwodnik?

To ostatnie zadanie wielu rodzicom spędza sen z powiek. Szczególnie teraz, gdy tak wiele najbliższych nam osób żyje na co dzień z dala od Kościoła- z powodu sytuacji życiowej w jakiej się znajdują lub też z własnego wyboru. Czy każda wybrana przez nas osoba może być rodzicem chrzestnym? Oraz czy może być nią rozwodnik?

To zależy…

Odpowiedź na pytanie czy rozwodnik może być rodzicem chrzestnym jest dwojaka. W dokumentach kościelnych nie znajdziemy żadnego zapisu, który wykluczałby rozwodników z jakiejkolwiek czynności i wydarzenia z życia Kościoła. Być może zrodziło się w was teraz niedowierzanie, no bo jak to… przecież osoby po rozwodzie wcale łatwo w życiu wspólnoty Kościoła nie mają. Otóż w Kościele nie istnieje rozwód. Stąd odpowiedź jest prosta- każda osoba po rozwodzie w świetle prawa kościelnego jest nadal poślubiona. Nie ma więc przeciwwskazań, aby osoba po rozwodzie cywilnym była świadkiem chrztu.

Jednak, nie jest tak prosto.

Jak już wcześniej było wspominane odpowiedź jest dwojaka. Teoretycznie fakt rozwodu nie jest przeszkodą, jednak sprawa nie jest taka prosta. “Do przyjęcia zadania chrzestnego, może być dopuszczony ten, kto: jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić”. (kan. 874 1 KPK kan. 874, 3º) Jeśli nasz kandydat na rodzica chrzestnego jest po rozwodzie i ma nowego partnera jest wykluczony jako materiał na dobrego chrzestnego. Z racji, iż w świetle prawa kanonicznego jest on nadal w związku małżeńskim to jego nowy związek (jeśli jest konsumowany) jest widziany jako cudzołóstwo. Ono zaś jest grzechem ciężkim i na pewno nie pokrywa się z życiem zgodnym z wiarą, którego wymaga kanon 874 w 1 KPK.

Podsumowując

Podczas wyboru chrzestnych warto zastanowić się nad tym, aby były to osoby godne zaufania. Dobrze jest też mieć pewność, że w przyszłości możemy liczyć na ich wsparcie w kwestiach wiary i wychowywania naszego dziecka zgodnie z wartościami chrześcijańskimi. Jeśli chcesz wybrać na chrzestnego osobę, która jest po rozwodzie, jest to możliwe tylko wtedy, gdy jest ona w stanie ważnie przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania. Oznacza to, że nie może popełniać grzechu cudzołóstwa lub siać zgorszenia mieszkając z innym mężczyzną niż jej współmałżonek w świetle prawa kościelnego. W kwestiach spornych warto dopytać księdza w kancelarii parafialnej podczas prośby o chrzest.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *