Od jednego Lucypera
Uncategorized

Od jednego Lucypera

Od jakiegoś czasu bliski mi jest temat klasizmu (uprzedzenia lub dyskryminacji ze względu na klasę społeczną). Dotychczas tak rzadko na co dzień myślałam o tym, jak wiele rzeczy mnie ukształtowało. I do jak wielu dóbr miałam dostęp tylko dlatego, że urodziłam się w takiej, a nie innej warstwie społecznej. Także moje uzdolnienia, są tym ogromnym atutem, który wyróżnia mnie od innych i umożliwia start z lepszego, niż wielu innych ludzi poziomu. Takich uwarunkowań jest wiele, wśród nich można wymienić także przekazy rodzinne. Czy zastanawiałeś się kiedyś skąd wzięła się hierarchia wartości w Waszej rodzinie, jak powstały indywidualne tradycje oraz przekonania? Jaki wpływ ma historia na Twoją codzienność? Dzisiaj książka, która nam wszystkim otwiera na te tematy.

Zastanów się co może łączyć kobietę robiącą karierą naukową w Holandii, która w dodatku zmaga się z anoreksją z tą, która po wojnie budowała socjalizm w zakładach azotowych w Chorzowie. Katarzyna i Marijka (bo o nich tu mowa) to bohahaterki książki Anny Dziewit-Meller pt. “Od jednego Lucypera”. Lektura ta mówi o historii górniczej rodziny, która pełna jest wspomnień o ważnych wydarzeniach historycznych, a w której szczególną rolę odegrały… kobiety.

Od jednego Lucypera
Od jednego Lucypera opis na tylnej okładce

Kasia trafia na postać Marijki przypadkiem, widząc ją na zdjęciu znalezionym w rzeczach babci. Jednak po pytaniu, kim jest osoba ze zdjęcia babcia unika odpowiedzi, a zdjęcie “przypadkowo” znika. Kasia dowiaduje się o tym kim jest ta tajemnicza postać i jaki wpływ ma na jej życie dopiero po wielu latach- w trakcie ważnej rozmowy telefonicznej. Zanurzając się we wspomnienia o przeszłości i klucząc pośród wielu rodzinnych niedomówień odkrywa silną osobowość Marijki.

Marijka to silna duchem kobieta. Chciała zostać przodownicą pracy, wierzyła w swoje szanse na awans społeczny i konsekwentnie dążyła do wyrwania się spod czujnego oka matki. Pragnęła u boku ukochanego Alojza wieźć szczęśliwe życie. Jednak po pewnym czasie uniemożliwia jej to niesłuszne oskarżenie, które prowadzi do tragicznych konsekwencji. Jednak jej wpływ na historię nie zakończył się wraz z jej śmiercią. Przekaz pokoleniowy o tej postaci nadal wzbudza silne emocje i ma wpływ na współczesne decyzje.

“Od jednego Lucypera” to herstoria (historia opisywana z perspektywy feministycznej, ze szczególnym uwzględnieniem dziejowej roli kobiet). Ukazane są tu zarówno dzieje większej społeczności (narodu), jak i małej rodziny. Zobaczyć można także jak wielką siłę mają przekazy pokoleniowe. Anna Dziewit-Meller opowiada o mrocznych latach czterdziestych ubiegłego wieku, klasowej emancypacji i problemach, które dotykają nas dziś. Mówi o wydarzeniach, które mają wpływ na współczesność. Takich, o których powinniśmy wiedzieć i pamiętać.

link do książki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5272/Od-jednego-Lucypera—Anna-Dziewit-Meller

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *