Dosc o zwierzetach i ludziach, bolu, nadziei i smierci
Uncategorized

Dość. O zwierzętach i ludziach, bólu, nadziei i śmierci

Ostatnio coraz więcej mówi się o ekologii i ochronie naszego środowiska. Wspominałam już tutaj o wielu rozwiązaniach, które dzięki naszym działaniom na co dzień chronią ekosystem naszej planety. Jednym z prostych działań, które możemy podjąć jest ograniczenie spożywania mięsa.

Robiąc tak niewiele pomagamy przyrodzie na wielu różnych płaszczyznach. Produkcja mięsa przyczynia się do emisji ogromnych ilości gazów cieplarnianych. Ponadto hodowla przemysłowa powoduje ogromne zużycie wody, z czego 98% pochłaniają uprawy przeznaczane na karmę dla zwierząt. Wielkie obszary lądu przeznaczane są pod pastwiska lub pola uprawne roślin pastewnych- co w tym złego? Chociażby to, że ponad 70% lasów deszczowych w Ameryce Południowej została wycięta. Rezygnując ze spożywania potraw mięsnych zmniejszamy zapotrzebowanie na mięso, a więc mamy realny wpływ na przemysł hodowlany.

Jednak czy ochrona środowiska jest jedynym powodem dla którego warto zrezygnować z jedzenia mięsa, lub chociażby ograniczyć jego spożywanie?
Otóż nie. Spożywanie mięsa ma także destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie. Liczne stany zapalne w naszym organizmie często znikają, gdy odstawiamy spożywanie mięsa. Oczywiście nie są to tylko dowody anegdotyczne- powszechnie publikowane są badania naukowe potwierdzające to o czym teraz tutaj piszę. Czy stany zapalne są groźne? To raczej pytanie retoryczne. Przewlekłe stany zapalne organizmu są przyczyną wielu chorób. Powodują, m.in. astmę, trądzik, celiakię, reumatoidalne zapalenie stawów, a nawet miażdżycę tętnic serca. Ponadto jedzenie mięsa może wywoływać cięzkie zmiany alergiczne, wpływać na gromadzenie się zanieczyszczeń organicznych w naszym ciele oraz prowadzić do rozwoju cukrzycy.

Przednia okładka książki dość
Książka dość

Ostatnim powodem, niejedzenia mięsa, o którym chciałabym dziś wspomnieć jest empatia do zwierząt. Wielu smakoszy potraw mięsnych potrafi zrezygnować z nich z dnia na dzień po obejrzeniu filmu dokumentalnego o przemysłowej hodowli zwierząt. I nic dziwnego. Czy zastanawiałeś się kiedyś w jakich warunkach żyją zwierzęta hodowane masowo w celu uzyskania mleka, jaj, czy też mięsa?

Niejednokrotnie słyszałam już o tym oglądając filmiki aktywistów umieszczone na YouTubie. Obejrzałam też kilka filmów dokumentalnych na platformie netflixa. Jednak do tej pory nie miałam okazji przeczytać dobrej książki poruszającej ten temat. Na szczęście już niedługo premiera książki Doroty Sumińskiej pt. “Dość”. Jak sam podtytuł wskazuje jest to książka o zwierzętach i ludziach, bólu, nadziei i śmierci.

Książka dobra jest zarówno dla tych, którzy już mocno zaangażowani są w obronę praw zwierząt, jak i dla osób, które nie zgłębiały się nigdy w ten temat. Autorka z ogromną dozą empatii wciela się w role poszczególnych zwierząt pokazując co moglibyśmy usłyszeć, gdyby potrafiły one wypowiedzieć na głos swoje myśli i troski. Po każdym rozdziale w pierwszej częsci książki znajdziemy także garść informacji statystycznych i prawnych, które dadzą do myślenia każdemu czytelnikowi. Jako ich podsumowanie pada dobitne pytanie:

“Jak, do diabła, możemy życ, wiedząc, że dzieją się takie rzeczy?”

Druga część książki mówi o nas- o ludziach. O tym jak zysk ze sprzedaży przedkładany jest ponad dobro zwierząt. O zagłuszaniu sumienia podczas zabijania zwierząt, bo (parafrazując) “jestem tylko pionkiem na taśmie produkcyjnej, niewiele ode mnie zależy”. O tym jak myśliwy, treser i hodowca tłumaczy się tradycją, miłością do stworzeń, spojrzeniem na polowanie jako lekcje, które temperują charakter i uczą cierpliwości.
Znajdziemy też parę informacji, które pomogą nam się zastanowić, czy człowiek na pewno zalicza się do gatunku mięsożernych.

dosc tylna okladka książki
Opis książki na tylnej okładce

Ta książka nie ma w sobie odpowiedzi na wszelkie pytania, jest ona zaczynem, który pobudza nas do myślenia i świadomej konsumpcji. Myślałeś kiedyś jaka jest odpowiedź na pytanie: Czy zwierzęta popełniają samobójstwa? Możemy jeszcze ochronić świat od ekologicznej zagłady? Czy jest już za późno? Czy współcześni mają szansę dożyć spokojnej starości? Jaki jest wpływ naszych działań na przemysł i decyzje rządów? Czy zmieniając swoje myślenie możemy poprawić swój stan zdrowia?

Nie będę tu namawiać do radykalnego odrzucenia spożywania produktów odzwierzęcych, nie będę także piętnować rzeźników, myśliwych, hodowców i treserów. Chcę tylko byś spojrzał na zwierzęta z empatią i zastanowił się jak swoim działaniem możesz pomóc im choć odrobinę. Ja również nie jestem idealna, dlatego cieszę się, że powstają książki otwierające nas na nowe perspektywy spojrzenia na współczesne problemy.

link do książki:
https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5276/Dosc—Dorota-Suminska
PREMIERA KSIĄŻKI 16 WRZEŚNIA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *