duch święty
Uncategorized

Jak przygotować się do bierzmowania?

KKK 1285 Sakrament bierzmowania wraz z chrztem i Eucharystią należy do “sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego”, którego jedność powinna być zachowywana. (…) przyjęcie tego sakramentu jest konieczne jako dopełnienie łaski chrztu.

O przygotowaniach do sakramentu bierzmowania na pewno wiele już słyszałeś. Sąsiadki rozmawiające na korytarzu, znajomi w szkole i memy w internecie aż huczą od różnych pomysłów duszpasterzy na przyciągnięcie młodych owieczek do Kościoła oraz weryfikowanie ich udziału w sakramentach i nabożeństwach.
Podpisy w indeksie, oceny w szkole wystawiane po udzieleniu “jedynej właściwej” odpowiedzi na pytanie: “Czy uczestniczyłeś w niedzielnej Eucharystii?” oraz spotkania formacyjne, na których sprawdzanie obecności trwa dłużej niż treści przekazywane przez formatora. Nie jestem przeciwko temu całemu przygotowywaniu, chcę jednak byś po przeczytaniu tego wpisu skupił się na przygotowaniu osobistym, niezależnie od tego jaki poziom masz na katechezie lub w Kościele.

Podpisy w indeksie, czyli czy warto chodzić na Msze święte i nabożeństwa…

Oczywiście, że tak.

“Przez sakrament bierzmowania (ochrzczeni) jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej. “(Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 11; por. Obrzędy bierzmowania, Praenotanda, 2).
Jeśli więc masz ściślej jednoczyć się z Kościołem to głównie poprzez sakramenty- poprzez przyjmowanie Eucharystycznego Boga do swojego serca, jednanie się z nim w sakramencie pokuty oraz poprzez słuchanie Słowa czytanego na Liturgii. Ponadto twoja wiara ma szansę się pogłębić poprzez uczestnictwo w nabożeństwach, dzięki poznaniu różnorodności Kościoła (jedni wolą różaniec, inni modlitwę w ciszy, jeszcze inni koncerty uwielbienia- a wszystko to jest dobre, gdy koncentruje się na Bogu). Ponadto w nabożeństwach często możemy znaleźć trudne prawdy wiary wyjaśnione bardzo prostym językiem, który pomagał ludowi przez wieki pojąć te wielkie tajemnice, może pomoże to i tobie. Tak więc, nie chodzisz do Kościoła dla podpisów, a dla swojej duszy.

Pogłębiaj swoją wiedzę- spotkania formacyjne- a co jak ich nie ma, albo ich poziom jest żenująco niski?

Spotkania na których ksiądz lub katecheta krąży nad tematami, ale nie może wylądować. Spotkania, na których słyszysz tylko o tym czego nie wolno chrześcijaninowi. Spotkania na których grono odbiorców wcale nie jest przychylnie nastawione do przekazywanych treści i nawet gdybyś chciał słuchać to nie możesz, bo kolega obok głośno żuje gumę, koleżanka robi sobie selfie z włączonym fleszem w kościelnej ławce nie wyłączając przy tym dźwięku aparatu, a z tylnej ławki w kierunku ołtarza leci popcorn wraz z aromatem ciepłych frytek z McD. Spójrzmy, co mówią o tym dokumenty Kościoła:
“Katecheza przed bierzmowaniem powinna także starać się obudzić zmysł przynależności do Kościoła Jezusa Chrystusa, zarówno do Kościoła powszechnego, jak i wspólnoty parafialnej. Na tej ostatniej spoczywa szczególna odpowiedzialność za przygotowanie kandydatów do bierzmowania” (Por. Obrzędy bierzmowania, Praenotanda, 3).

Jak możesz się rozwijać jeśli warunków ku temu nie ma?

Możesz nurtujące cię pytania zadać katechecie na lekcji lub w czasie przerwy poprosić o rozmowę. Wiele z ważnych pytań możesz zadać w konfesjonale korzystając z sakramentu pokuty i pojednania (zrób to jednak w czasie udzielanej nauki lub po rozgrzeszeniu, nie zadawaj pytań pomiędzy poszczególnymi grzechami, mając cichą nadzieję, że ksiądz pogubi się w grzechach). Ponadto jest wiele stron internetowych, które pomogą ci znaleźć ciekawe treści oraz dobrze je zrozumieć. Jeśli nie lubisz czytać może słuchanie nagrań z Youtube, w czasie gdy sprzątasz w pokoju, okaże się dla ciebie dobrym rozwiązaniem. Oczywiście tak jak podczas każdego wyszukiwania treści w internecie zwróć uwagę na źródło z którego czerpiesz. Ja najczęściej szukam bezpośrednio w dokumentach Kościoła. (prosta wskazówka dla początkujących: napisz interesujące cię hasło lub zagadnienie i dodaj do niego hasło kościół katolicki lub KKK <Katechizm Kościoła Katolickiego>)

Poznaj znaczenie poszczególnych znaków wykonywanych podczas obrzędu oraz podczas Mszy Świętej

Wiedząc skąd się wzięły i co oznaczają: gest umycia rąk przez kapłana, ucałowanie ołtarza, znak namaszczenia, gest włożenia rąk, etc. będzie ci łatwiej skupić się i czerpać jak najwięcej z tego dnia. Nie będzie to tylko nudne oczekiwanie w ostatniej ławce, aż biskup “odbębni” wszystkie punkty programu i będzie można iść do domu. Ponadto to inwestycja w przyszłość, gdyż zapewne nie chcesz, by bierzmowanie było “uroczystym pożegnaniem się z Kościołem przy obecności biskupa” jak mawiają złośliwi. Każda kolejna Msza Święta przeżywana z wiedzą i świadomością wykonywanych gestów będzie coraz bardziej owocna.

W tym dniu…

Przemyśl czy na pewno przyjmiesz ten sakrament godnie (czyt. czy jesteś w stanie łaski uświęcającej). Ubierz się odświętnie i z otwartym sercem idź do Kościoła. Nie daj się rozpraszać nikomu z ławki, skup się na tym co najważniejsze. Proś Pana, by zesłał na ciebie Dary Ducha Świętego. I ufaj, że On działa i tylko czeka na otwarte serce, nawet jeśli bierzmowanie już dziś, a ty poza czystym sercem nie skorzystałeś z żadnej z moich rad. 😉

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *