Msza święta
Uncategorized

Jak napisać intencję mszalną?

Eucharystia jest „źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego”. Inne zaś sakramenty, tak jak wszystkie kościelne posługi i dzieła apostolstwa, wiążą się ze świętą Eucharystią i do niej zmierzają. (por. KKK 1324)

Najskuteczniejszą formą modlitwy przed Bogiem jest Msza Święta, która jest Ofiarą składaną Bogu Ojcu przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym. Ponieważ prośby do Boga niesie sam Boży Syn dla wielu z nas szczególną wartość ma zamawianie intencji mszalnych, a więc ofiarowanie Mszy Świętej w podanej przez nas intencji. Nie zawsze jednak wiadomo jak taką intencję ubrać w słowa. Być może sam słyszałeś źle sformułowane intencje i boisz się, że się wygłupisz. Kilka moich wskazówek pomoże ci ułożyć intencję mszalną.

W jakich intencjach można zamawiać Mszę Świętą, a w jakich jednak nie…?

Najpierw spójrzmy na podział Mszy Świętych ze względu na intencję. Wymienić możemy Mszę Świętą indywidualną, zbiorową oraz gregoriańską. Msza Święta gregoriańska to 30 mszy sprawowanych w intencji życia wiecznego dla zmarłego. Zamawiając msze święte gregoriańskie podajemy tylko imię i nazwisko zmarłego. Msza święta zbiorowa jest odprawiana w danym dniu przez jednego kapłana w kilku intencjach, np. w miesiącu listopadzie są to msze święte za zmarłych wymienionych w wypominkach. Więcej trudności może przynieść sformułowanie intencji na mszę indywidualną. Msza Święta może być sprawowana za zmarłych, za dusze cierpiące w czyśćcu, w rocznice ważnych wydarzeń, w intencji solenizanta/jubilata, z prośbą o zdrowie, itp. Msza nie musi być w intencji błagalnej, jak najbardziej wskazane jest zamawianie intencji dziękczynnych, np. w podzięce za łaskę zdrowia, życia, Boże Błogosławieństwo, etc.


O co nie należy się modlić? Na pewno należy unikać wszystkiego co jest niezgodne z przykazaniami Bożymi i z przykazaniem miłości Boga i bliźniego. Zatem na pewno dobrą intencją nie będzie życzenie sąsiadowi, żeby złamał nogę lub byłemu szefowi, żeby jego biznes upadł. Prośba o pomnożenie majątku lub nowe auto (jeśli nie jest nam to naprawdę konieczne do życia) również nie wydaje się być dobrą intencją. Niektórzy też próbują manifestować swoje stanowisko względem kwestii spornej tak formułując intencję mszalną, aby wykorzystać czas Mszy Świętej do przekazania jakiegoś komunikatu.
Jest to niegodziwe i niemoralne. Kapłan ma prawo ją odrzucić, lub poprosić o przeformułowanie, jeśli wyda mu się ona niegodziwa. Zachowajmy rozsądek i oczy wiary.

Do kogo się modlić? Jezus, Matka Boża, święci?

Czy lepiej jest zamówić Mszę Świętą w niedzielę, sobotę poświęconą Matce Bożej czy może też w dniu święta św. Judy Tadeusza? Kto będzie szybszy, bardziej skuteczny i co jeśli źle zaadresujemy prośbę? Oczywiście te pytania są troszkę przekoloryzowane, ale myślę, że dobrze obrazują rozterki wielu z nas. Pamiętajmy jednak, że tylko Bóg spełnia prośby, Matka Boża i Święci pełnią tylko (i aż) rolę pośredników. Są oni blisko Oblicza Boga i wstawiają się za nami, nie jest jednak tak, że jeśli zaadresujemy prośbę przez wstawiennictwo Matki Bożej, to święty, którego wspomnienie jest w danym dniu obrazi się i udaremni błogosławieństwo, o które błagamy. Msze przez wstawiennictwo danego świętego warto ofiarować, jeśli mamy relację z danym świętym, będzie to tak jakbyśmy poprosili naszego przyjaciela o pomoc w dostarczeniu informacji do tronu Najwyższego. Jeśli jednak zamierzasz wertować brewiarz lub internet tylko po to, by na pewno wybrać najlepszego świętego to nie rób tego (chyba, że chcesz poznać więcej świętych).


Co jest jednak istotne przy formułowaniu intencji mszalnej- jeśli chcemy modlić się za wstawiennictwem któregoś z rzeszy świętych- na jej początku dodajmy, że prosimy za wstawiennictwem św. (tu wstaw dowolnego świętego)/ za przyczyną świętego lub Matki Bożej o… Nie zaś, że prosimy ich lub też o ich błogosławieństwo, zamiast prosić Boga.
Piszę o tym, gdyż wielokrotnie zdarzało mi się słyszeć, że ktoś modli się za Maryję (zamiast za jej wstawiennictwem, co kompletnie zmienia treść wypowiedzi, a co za tym idzie czyni ją niezgodną teologicznie).

Przykłady intencji:

O uzdrowienie z ciężkiej choroby…
O Boże Błogosławieństwo dla…
O dary Ducha Świętego dla…
O dobry wybór drogi życiowej dla…
O dar nieba dla zmarłego…
Za zmarłą…
Dziękczynna za udaną operację…
Dziękczynna w rocznicę…
Za wstawiennictwem św. Józefa o dobrego męża dla…
Dziękczynno- błagalna przez wstawiennictwo Matki Bożej w intencji…

Chcę napisać bez korzystania ze wzorów, jak sformułować intencję?

Jak najprościej! Bóg zna pragnienie Twojego serca i nie musisz Mu tłumaczyć w sposób rozwlekły tego o co się modlisz. Intencja powinna być krótka i treściwa, chociażby ze względu na fakt praktyczny. Msza Święta nie jest od tego, by wysłuchiwać historii ludzi. Jedno lub dwa zdania, które zachęcą też wiernych do modlitwy w intencji tej osoby w zupełności wystarczą. W pisaniu warto unikać też konotacji rodzinnych, zawodowych itp. Wielokrotnie byłam świadkiem, gdy ksiądz czytając intencje mówił, że modli się za: “swoją córkę i żonę o dar powrotu do zdrowia”. Sieje to zgorszenie, lub pewnego rodzaju zażenowanie, a przecież można by tę intencję przeformułować inaczej, np. “O dar powrotu do zdrowia dla Asi i Agnieszki”.


Składając intencję mszalną możesz też poprosić o pomoc w jej sformułowaniu kapłana lub osobę w zakrystii, która ją przyjmuje. Jeśli nie chcemy, aby nasza intencja była czytana głośno zawsze możemy ją sformułować: “W intencji Bogu wiadomej”.

Tyle trudności, czy zatem warto zamawiać Mszę?

Oczywiście, trudności nie jest wcale tak wiele jak Ci się wydaje, zaś dobro płynące z Eucharystii jest ogromne. Eucharystia przewyższa wszystkie pobożne praktyki, gdyż to sam Chrytus ofiarowuje się w składanej intencji i zanosi ją do Ojca Niebieskiego.

„Msza święta tak wielkiej jest wartości, iż gdyby na jednej szali położono wszystkie cnoty i dobre uczynki wszystkich ludzi i wszystkich Aniołów, a nawet Królowej Aniołów i ludzi – gdyby zebrano razem tę cześć i miłość, jaką Bogu mogą oddawać wszystkie stworzenia przez całą wieczność – gdyby Bóg stworzył tysiąc innych światów i zaludnił je milionami Serafinów wielbiących i błogosławiących Stwórcę, wszystko nie byłoby Panu tak miłe i nie przyniosłoby Mu tyle chwały, ile jedna Msza święta: w niej bowiem ofiaruje się sam Syn Boży Ojcu Niebieskiemu, a więc ofiara ta jest nieskończonej wartości”.

Ta wypowiedź świętego Józefa Sebastiana Pelczara powinna rozwiać wszelkie nasze wątpliwości. Jeśli tylko masz pragnienie zamówienia intencji Mszy Świętej nie rezygnuj z niego. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu przelanie pragnienia serca na papier i zgrabne sformułowanie tego w intencję mszalną nie jest dla Ciebie już problemem.

Jeden Komentarz

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *