Maryja kobieta naszych czasow
Uncategorized

Maryja kobieta naszych czasów

Maj- miesiąc pełen życia, kwiatów, słońca. Wspólnych wyjazdów, rekreacji, planowania wakacji. Miesiąc w którym świętujemy Dzień Mamy. Dla mnie jednak to szczególnie miesiąc maryjny. Oczywiście nie tylko ja, lecz cały Kościół w tym czasie intensywniej wpatruje się w oczy Maryi- oczy Matki. Zawsze fascynuje mnie wielość określeń Matki Bożej, które możemy znaleźć w Litanii Loretańskiej, Godzinkach czy choćby w wezwaniach sanktuariów maryjnych.

Choć w tym roku wiele się zmieniło i wirus pokrzyżował niejedne plany to nie udało mu się zabrać z mojej głowy nieustannej tęsknoty biegnącej ku Maryi. Radością napawają mnie zdjęcia w internecie niejednej wiejskiej kapliczki, przy której nadal odbywają się nabożeństwa majowe. Ludzie czują potrzebę spotkania się u Jej stóp. Bo Maryja jest tą która łączy. Łączy ludzi z innymi ludźmi, łączy ludzi z Bogiem.

“Natchnij Kościół akcentami ufności i włóż w jego wargi wyzwalające Magnificat, do którego, jak się czasami wydaje, zgubił nuty. Tylko w ten sposób będzie mógł dawać żywe świadectwo prawdy i wolności, sprawiedliwości i pokoju.”

W ostatnich dniach towarzyszą mi także przemyślenia z książki “Maryja kobieta naszych czasów” Antionio Bello. Dzięki niej Maryja staje mi się jeszcze bliższa. W książce znajdziemy wiele treści, które nie są napisane w Piśmie Świętym, być może niektóre z nich znaleźć można w apokryfach. Są one oczywiście rozważaniami autora, jednak wnoszą wiele dobra do medytacji. Dotyczą one codzienności Matki Boga, która tak jak my stykała się z wieloma sytuacjami dnia codziennego.

“Kto wie, z jakim biciem serca podniosłaś się i wyszłaś z domu, aby zawrócić Judasza z drogi samobójstwa. Szkoda, że go nie znalazłaś! Ale można by się założyć, że po złożeniu Ciała Jezusa w grobie poszłaś zdjąć z drzewa ciało Judasza, aby je także pochować.
Maryjo, prosimy Cię, daj nam siłę, abyśmy pierwsi wyciągali rękę do zgody za każdym razem, gdy trzeba kogoś obdarzyć przebaczeniem.”

Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak Maryja znosiła swój stan błogosławiony? Jak reagowała na przypuszczenia sąsiadek, że powije dziewczynkę? Czy lubiła tańczyć lub jak odpoczywała? Może te pytania wydają Ci się dziwne. Mnie jednak skłoniły do podjęcia na nowo refleksji o kobiecości Maryi. Jeśli chcę być jak Ona nie mogę przecież siedzieć sztywno na tronie. Nie taką mamy Królową!

“Oczekiwać to znaczy doświadczać smaku życia.
Mówiono nawet, że świętość jakiejś osoby mierzy się stopniem jej oczekiwania. Może to prawda.
Jeśli tak jest, to jasno z tego wynika, że Maryja jest najświętszą z istot właśnie dlatego, że całe Jej życie jest mierzone radosnym rytmem oczekiwania na kogoś.”

Towarzyszka podróży, Kobieta Nowego Wina, Kobieta pierwszego kroku, Kobieta z sali na górze, Kobieta ostatniej godziny- to tylko niektóre określenia, jakie znajdziemy w tej książce. Maryja pomimo upływu czasu jest bliska nam- ludziom współczesności. Tym, którzy biegną nieść pomoc i na co dzień rzadko stają odpocząć. Każdemu z tych, którzy zajmują się swoim potomstwem. Tym, którzy bici i poniżani znoszą prześladowania. Bliska jest także i tej pani, której oczy wypatrują przez okno, czy jej rodzina zechce ją dziś odwiedzić. I temu panu, którego mijasz leżącego na ławeczce wraz z nieodłącznym szklanym atrybutem w jego dłoni. Jest bliska wszystkim ludziom. Jest blisko Ciebie!

Maryja kobieta naszych czasów
Maryja kobieta naszych czasów

Książka nie skłania tylko do poznania Maryi w formie suchych danych. Kobieta, lat…, zamieszkała…, cechy charakteru…
Każdy z rozdziałów jest modlitwą. Jest spotkaniem z Maryją i zaproszeniem Jej do naszego życia. To przyzywanie pomocy i zacieśnianie więzi z Matką Boga- a jak wiemy Ona nigdy nie przypisuje chwały sobie, lecz kieruje nasze oczy na Syna. Ta książka, to tylko wstęp do długiej wędrówki i wiecznej relacji z Bogurodzicą i samym Bogiem.

link do książki: https://sumuswydawnictwo.pl/pl/p/Maryja.-Kobieta-naszych-czasow/864

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *