Msza swieta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego
Uncategorized

Msza święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego

Uczestnictwo w sakramentach jest fundamentem życia chrześcijańskiego. Mamy to ogromne szczęście, że Pan nie pozostawił nas samotnie i w każdym momencie, w każdej chwili czeka na nas w sakramentach. Bóg oddał za nas Swoje życie i oddaje je na ołtarzu każdego dnia. Nie rozmyślił się, nie uciekł, nie obraził. Jest Bogiem wiernym i kochającym. Pozostaje pytanie, czy o tym pamiętamy? A może bardziej personalnie- czy JA o tym pamiętam?

Muszę przyznać, że w swoim życiu miałam dość długi czas, gdy Eucharystia stanowiła dla mnie nie lada problem. Była swego rodzaju spotkaniem towarzyskim z resztą wspólnoty, okazją do bycia podziwianą, zauważoną i bycia w czymś naprawdę dobrą. Co mam na myśli?

Z liturgii więc, a zwłaszcza z Eucharystii, jako ze źródła, spływa na nas łaska i z największą skutecznością dokonuje się to uświęcenie ludzi w Chrystusie i uwielbienie Boga, do którego, jako do celu, zmierzają wszelkie inne działania Kościoła. 
(Konstytucja o Liturgii świętej Sacrosanctum Concilium, 10).

Czasy oazowo- pielgrzymkowe
Zarówno uczestnictwo w oazie, jak i w pielgrzymkach nie jest złe. Wręcz przeciwnie, są ogromnym błogosławieństwem. Złe było moje podejście do nich. Być może tłumaczy mnie trochę moja niedojrzałość. Niejednokrotnie w tym czasie przyjmowałam Komunię Świętą świętokradzko- bo bardziej interesowało mnie co powiedzą inni obecni w parafii, niż spojrzenie Boga na tą kwestię. Eucharystia spowszedniała mi do tego stopnia, że praktycznie nie zauważałam obecnego w niej Boga. Upominanie zbyt głośno rozmawiających dzieci (Oaza Dzieci Bożych), ustalanie na szybko szczegółów dotyczących kolejnej pieśni (scholka), czy też pilnowanie kolejnych szkrabów wychodzących czytać komentarz do niesionych darów były jedynymi myślami zaprzątającymi moją głowę. To tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o moje przewinienia względem Eucharystii, ale resztę wraz tymi zanurzam w Bożym Miłosierdziu, ufam, że Bóg mi je odpuścił i staram się każdego dnia szczerze naprawiać tamte błędy.

“Czynności liturgiczne nie są prywatnymi czynnościami, lecz uroczyście sprawowanymi czynnościami Kościoła, który jest »sakramentem jedności«, czyli ludem świętym, zjednoczonym i zorganizowanym pod zwierzchnictwem biskupów”
(Konstytucja o Liturgii świętej Sacrosanctum Concilium, 26).

Okazja do pokazania siebie
Przez wiele lat, także po mojej ogromnej walce o czystość serca i wierność przykazaniom, wiedza teologiczna (religijna, jak zwał tak zwał) była tym co pomagało mi w wierze. Coraz większa znajomość KKK, życiorysów świętych Pisma Świętego oraz co najważniejsze Eucharystii pomagały mi odkryć na nowo piękno Kościoła. Niestety i w tą przestrzeń wdał się grzech, pycha z mojej elokwencji praktycznie niezauważona wkradła się do mojej duszy i jeszcze przez długi czas próbowała przekierowywać posiadane dobro na egoizm.

Art. 1. Mszał Rzymski ogłoszony przez Pawła VI jest zwyczajnym wyrazem zasady modlitwy (Lex orandi) Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego. Jednakże, Mszał Rzymski ogłoszony przez św. Piusa V i wydany po raz kolejny przez bł. Jana XXIII powinien być uznawany za nadzwyczajny wyraz tej samej zasady modlitwy (Lex orandi) i musi być odpowiednio uznany ze względu na czcigodny i starożytny zwyczaj. Te dwa wyrazy zasady modlitwy (Lex orandi) Kościoła nie mogą w żaden sposób prowadzić do podziału w zasadach wiary (Lex credendi). Są to bowiem dwie formy tego samego Rytu Rzymskiego.
Summorum Pontificum

Po co ten długi wstęp?
Czyżbym chciała chwalić się swoją grzeszną przeszłością? Zwrócić na siebie uwagę jaką to wielką przemianę przeszłam? Nie ma w tym żadnej mojej zasługi, jedynie bezbrzeżne Miłosierdzie Tego, Który Jest.
Bardziej chciałabym zwrócić uwagę na to, jak coraz głębsze poznawanie podstaw naszej wiary pomogło mi na nowo odkryć piękno Sakramentów, uwierzyć Bożej miłości i zapałać nową nadzieją i chęcia do walki o świętość.

msza swieta w nfrr strony 108 i 109
msza swieta w nfrr strony 108 i 109

Piękno Eucharystii odkryłam dowiadując się o niej coraz więcej. Szukając książek o Eucharystii trafiłam na wiele takich, które mówiły o mszy w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Połykałam je zachłannie. Uczestnicząc w Eucharystii w parafii zaczęłam zwracać uwagę na gesty kapłana- ich znaczenie, kolejność występowania i przesłanie jakie do mnie niosą. Po około roku i przeprowadzce do Wrocławia zaczęłam uczestniczyć w Mszy Świętej w NFRR. Ten czas bardzo pomógł mi w wytrwaniu w wierze w ciężkim okresie pokus.

Msza swieta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego bok
Msza swieta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego bok

Dziś chcę wspomnieć o książce, której autorem jest ksiądz Grzegorz Klaja.
“Msza Święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego”- najbardziej w tej książce zachwyca mnie jej prostota. Księdzu Grzegorzowi udało się przekazać ważne i głębokie treści w sposób prosty i zrozumiały dla przeciętnego wierzącego. Jest to pomocne kompedium nie tylko dla tych, którzy uczestniczą w Mszy Świętej starożytnego rytu rzymskiego, lecz także dla uczestniczących w liturgii sprawowanej w formie soborowej odnowy. Znajdziemy tutaj rozdział o zależności i relacji pomiędzy “starą” a “nową” Mszą, omówiona jest symbolika kościoła i jego poszczególnych elementów oraz cały rozdział mówiący o tym jak uczestniczyć we Mszy św. trydenckiej. Może nam to pomóc zrozumieć nasze duchowe korzenie.

msza swieta w nfrr strony 66 i 67
msza swieta w nfrr strony 66 i 67

To co również sobie bardzo cenię to fakt, że ksiądz zauważa pewne wady, które znajdują się w obu skrajnych grupach wyznawców. Zwraca uwagę zarówno na uprzedzenia wobec Mszy św “trydenckiej”, jak i negowanie “nowej” mszy przez tradycjonalistów- “celebracje w zwykłej i nadzwyczajnej formie nie mogą stanowić źródła podziałów Kościoła”.

Ciekawym rozwiązaniem są małe czarno białe miniaturki zdjęć i omawianych obrazów umieszczone niejako na marginesach tekstu oraz ich kolorowe większe wersje na końcu książki. Przypisy umieszczone są na dołach kartki, co pozwala uniknąć wertowania co chwilę książki w poszukiwaniu wyjaśnienia, które kryje się pod numerkiem umieszczonym w indeksie. Książkę czyta się sybko i łatwo, co jest jej ogromną zaletą. Ponadto na jej końcu znajdziemy płytę z audiobookiem.

msza swieta w nfrr tyl ksiazki
msza swieta w nfrr tyl ksiazki

Podczas czytania tej lektury doszłam też do niesamowicie dziwnej dla mnie myśli. Dotychczas wielokrotnie zastanawiałam się, które szaty liturgiczne są według mnie ładniejsze, jakie są ich nazwy, czasem nawet nad tym jaką symbolikę niosą. Nigdy jednak nie myślałam o tym po co w ogóle ksiądz się przebiera w uroczyste szaty i dlaczego nie sprawuje Mszy Świętej w drogim garniturze. Niby tak prosta myśl, a coś czuję, że refleksja nad nią będzie mi towarzyszyć jeszcze dłuższy czas.

Czytałam już wiele książek o Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego i wiem, że mogę polecić z czystym sumieniem. Będzie to dobra lektura dla osób, które nigdy wcześniej nie spotkały się taką formą sprawowania, jak i dla tych, którzy codziennie uczestniczą w takiej Mszy. A teraz w czasie pandemii może warto uczestnicząc w Mszy Świętej online znaleźć tę sprawowaną w NFRR i przeczytać parę wskazówek z książki. Ja wiem, że dla mnie ta książka jest ponownym wezwaniem do jeszcze lepszego przeżywania liturgii.

link do książki: https://debogora.com/product-pol-599-Msza-Swieta-w-nadzwyczajnej-formie-rytu-rzymskiego-audiobook.html

4 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *