mikroplastik
Uncategorized

Odpowiedzialność za naszą planetę

Jak pewnie wielu z was wie, a szczególnie Ci, którzy obserwują mnie na instagramie interesuję się rozwiązaniami jak żyć bardziej ekologicznie. Tematy zero waste, less waste i ogólnie rozumianej ekologii są u mnie obecne na co dzień. Śledzę innych twórców, którzy poruszają ten temat w mediach społecznościowych. Czytam książki i artykuły poświęcone tej tematyce. I co najważniejsze staram się wprowadzać wiele z poznanych rozwiązań do własnego życia.

Plastik, plastik, plastik

Odkąd zaczęłam zwracać uwagę na to jak często kupujemy produkt w plastikowym opakowaniu, który od razu potem idzie do kosza okazało się, że świat zbudowany jest z… plastiku. Gdziekolwiek nie spojrzymy widać plastikowe elementy. Z jednej strony możnaby rzec, że mam jakąś fobię i przez to, że koncentruje się na plastiku widzę go coraz więcej. I pewnie jest w tym ziarno prawdy. Jednakże czy naprawdę musimy zjeść orzeszki, z wszechobecnego wszędzie sklepu z zielonym płazem bezogoniastym, gdzie tylko kilka sztuk orzeszków znajduje się w tym sztucznym opakowaniu? (to było jedno z moich pierwszych wyrzeczeń).

Co w zamian?

Plastik sam w sobie zły nie jest. Dzięki niemu wiele produktów można transportować bezpiecznie, możemy także zredukować ich wagę (porównajcie masę picia w szklanej butelce, a masę tego w plastikowej), a opakowania można projektować w różnorodne kształty i nanosić artystyczne nadruki z nazwami firm. Doceniam te zalety, naprawdę. To co mnie boli to jednorazowość tych opakowań. Minuta przyjemności podczas zjadania batona ze sklepu niejest warta 450 lat, jakie będzie potrzebować natura, aby rozłożyć papierek po nim. A samo rozłożenie to jeszcze nie wszystko, bo w środowisku pozostaje mikroplastik.

Mikroplastik- makroproblem

Czym jest mikroplastik? To cząsteczki, których średnica nie przekracza 5 mm zbudowane z tworzywa sztucznego. Ten z pozoru mikroproblem niesie ze sobą ogromne szkody dla środowiska naturalnego. Szczególnie groźny jest on dla ryb i stworzeń morskich, które zjadając go, a następnie będąc same zjadane transportują go do coraz wyższych ogniw łańcucha pokarmowego. Głównymi źródłami, gdzie on powstaje jest pranie ubrań syntetetycznych, ścieranie opon samochodowych w czasie jazdy oraz miejski pył. Oczywiście nie można też zapominać o wspomnianym tu wcześniej rozkładzie śmieci w naturze.

Jak ograniczyć plastik?

Starając się jak najmniej szkodzić przyrodzie możemy spróbować ograniczyć używanie, a co za tym idzie, produkcję plastiku. Wybory konsumentów mają duży wpływ na rynek, tak więc możemy realnie opóźnić zagładę naszej planety. A wystarczą drobne codzienne decyzje- kupowanie warzyw i owoców luzem lub do własnych materiałowych woreczków, zamiast brania wielu zrywek. Ponadto kupowanie napojów w szklanych butelkach lub zaopatrzenie się w butelkę filtrującą, którą wielokrotnie możemy napełniać wodą z kranów i źródeł. Rezygnowanie z plastikowych worków na pieczywo, zamiast nich biorąc te papierowe lub własne worki. Wymiana szczoteczki do zębów na tę bambusową. Kupowanie ubrań z naturalnych tkanin, itd.

Razem zmienimy świat?

Sam plastik to nie wszystko, a i wspomniane tu działania to zaledwie czubek góry lodowej. Chciałabym w najbliższym czasie poruszać dużo więcej tematów związanych z ekologią i poszczególnymi działaniami, które możemy wdrożyć w codzienności.

Czyńcie sobie ziemię poddaną” (Rdz 1,28)

Nasze panowanie nad ziemią ma być panowaniem na wzór Boga. Panowaniem z miłością, troską, opieką. Nie zaś dewastacją, zaoraniem i dążeniem do naszego zysku (pytanie, czy to na pewno zysk, a nawet jeśli to jak długi). Śmierć planety i śmierć innych stworzeń prowadzi do śmierci naszej. Poza tym Stwórca będzie sądził nasze panowanie i to jak pomnożyliśmy/roztrwoniliśmy Jego skarb.

zdjęcie ze strony: https://www.nationalgeographic.com/magazine/2019/05/microplastics-impact-on-fish-shown-in-pictures/

12 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *