Okładka książki "Zachwycić się ta miłością"
Uncategorized

Zachwycić się tą miłością

Dzisiejszy wpis będzie dość mocno intymny. Trochę dotknie tematu książki, dużo będzie w nim mnie, a najwięcej treści znajdziecie o Bogu, Który jest Miłością. Książkę czytam mniej więcej od czasu mojego powrotu z postulatu w Krakowie i nadal jej nie skończyłam (już niewiele zostało).

Wydawnictwo Edycja św. Pawła już dawno wysłało mi paczkę z książkami i o nich wszystkich czytaliście już tutaj na blogu, jednakże aż do dziś do opisania pozostała jedna z nich. Choć pozornie niewyróżniająca się niczym szczególnym książka “Zachwycić się tą miłością” ma dla mnie sporą wartość. Raz na jakiś czas, gdy po nią sięgam zastanawiam się jak tak dobra literatura może być przeze mnie pomijana, czytana fragmentarycznie i od nowa odkładana na stertę gromadzącą się przy łóżku na szafce nocnej.

Czy ta książka jest aż tak nudna, że nie da się jej skończyć? Wręcz przeciwnie- autor książki ks. Tadeusz Dajczer w sposób niezwykle uroczy i pełen przekonania przypomina o nieskończonej Bożej miłości. “Zachwycić się tą miłością” jest książką autora, który w doświadczał Bożej miłości w wielu sytuacjach życia i naprawdę potrafił się nią zachwycić.

1P 1, 5-9
Wy bowiem jesteście przez wiarę strzeżeni mocą Bożą dla zbawienia, gotowego objawić się w czasie ostatecznym. 
Dlatego radujcie się, choć teraz musicie doznać trochę smutku z powodu różnorodnych doświadczeń. 
Przez to wartość waszej wiary okaże się o wiele cenniejsza od zniszczalnego złota, które przecież próbuje się w ogniu, na sławę, chwałę i cześć przy objawieniu Jezusa Chrystusa.
Wy, choć nie widzieliście, miłujecie Go; wy w Niego teraz, choć nie widzicie, przecież wierzycie, a ucieszycie się radością niewymowną i pełną chwały 
wtedy, gdy osiągniecie cel waszej wiary – zbawienie dusz.

Czytam ją tak długo, bo często w moim kryzysie wiary unikam tego co dobre. Często niedowierzam bezinteresowności, nieograniczoności i hojności w obdarowywaniu nas miłością przez Stwórcę. Mimo, iż w głębi serca wiem, bo poznałam Boga jako hojnego Dawcę Życia, to tak często zamykam się w sobie i jak małe dziecko uciekam przed Nim, tylko po to, by obronić swoje racje. Staram się udowodnić, sobie i światu, że moje zdanie jest słuszne. Odmienne zdanie innych ludzi często odczytuję jako naiwność, brak poznania lub obłudę. Zanim oceniam tak zachowania innych krytykuję najpierw siebie. Prowadzi to do nieufności, beznadziei w możliwości powstania z grzechów oraz ucieczce przed religijnością (gdy nie jestem idealna, lepiej żeby nie było mnie wcale).

Tym za co jestem najbardziej wdzięczna tej książce (oczywiście ogrom pracy wykonuje tu też Duch Święty, który nawołuje, by powrócić do Bożej miłości) jest to, że nawet gdy tak bardzo zamykam się w sobie, że uznaję, że sakramenty nie są dla mnie (niegodna) to moje serce nie potrafi zapomnieć o tej ogromnej tęsknocie. Czytając fragmenty tej książki, czuję się podniesiona na duchu i pokrzepiona- tak jak gdyby ksiądz Dajczer siedział tuż koło mnie, wysłuchał trosk mojego serca i odpowiadał na mnie opowiadając o miłości Boga ku nam. Odnajduję w sobie siły, by sprzeciwić się podszeptom złego i kolejny raz iść ukorzyć się przed Ojcem i radować ze spotkania z Nim w mojej duszy.

Nie chcę kończyć lektury tej książki, bo nie chcę odstawić jej na półkę i o niej zapomnieć. A tak naprawdę to nie ona jest najważniejsza, lecz przesłanie jakie niesie: Pan Bóg daje nam samego siebie na ołtarzu. Podczas każdego spotkania Eucharystycznego na nowo oddaje za nas życie, na nowo daje się połamać, staje przed nami w postaci kruchego chleba i z radością wnika do naszych dusz. Niezależnie jak daleko od Niego odejdziemy zawsze, gdy wrócimy On obdarza nas jeszcze większą miłością niż ostatnio, a jednocześnie zawsze jest to pełnia miłości.

link do książki: https://m.edycja.pl/produkty-wirtualne/ebooki/wiara/e-book-zachwycic-sie-ta-miloscia-rozwazania-o-eucharystii-m-21259?zenid=1b68314efa0788d4fbff73cca9458a6a

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *