Uncategorized

Zdrowie psychiczne, a zdrowie duchowe

Być może już wielu z was, szczególnie tych, którzy oglądają moje instastory, wie o tym jak ważny jest dla mnie temat zdrowia psychicznego. Z przyjemnością czytam książki z zakresu psychopatologii, psychiatrii, a szczególnie psychologii duchowości. Lubię książki, które opisując ludzkie dramaty i zmagania jednostek z nimi, uwzględniają zarówno osiągnięcia psychologii, jak i Wszechmoc Bożą. Najbardziej rażą mnie książki, które przerzucają ogromną odpowiedzialność na osobę chorą (nie radzącą sobie z czymś, uzależnioną, etc.) szczególnie tłumacząc to tym (w bardzo zawoalowany sposób), że jest to wina tych osób, bo modlą się za mało, lub może modlą się i dużo, ale bez odpowiedniego poziomu ufności, który automatycznie odblokowałby łaski płynące od Pana Boga. Na szczęście książki, o których chcę powiedzieć wam dzisiaj nie należą do tej nielubianej przeze mnie kategorii książek.

Wydawnictwo WAM ma w swojej ofercie serię (nie wiem, czy wydawnictwo definiuje to jako serię, ale podobna szata graficzna chyba potwierdza moje przypuszczenia) książek będących połączeniem psychologii i duchowości. “Jak wyjść z depresji”, “Pokonałem nerwicę. Historia mojego zmagania.” oraz “Jak uwolnić się od lęku” to zestaw, który warto kupić. A jeśli nie cały zestaw to chociaż poszczególne pozycje, które akurat was interesują.

“Jak uwolnić się od lęku” Wunibalda Müllera porusza tak ważną tematykę znaczenia lęku oraz jego rozróżnienia na lęk dobry i na ten, który przeobraża się w formy neurotyczne. Znajdziemy też wzmianki o znaczeniu relacji międzyludzkich i rozmów z samym sobą oraz drugim człowiekiem. Rozdział III mówi o bardzo ważnym aspekcie jakim jest pomoc specjalistyczna, gdyż jak wiadomo z neurotycznymi lękami nie zawsze jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie. Chcąc jednak skorzystać z pomocy musimy wiedzieć gdzie jej szukać, a w tym również może nam pomóc lektura tej książki. Ponadto są dwa rozdziały, których nazwy mówią same za siebie: “Siła wiary i modlitwy” oraz “Psalmy jako teksty, w których lęk ma swoje odbicie”. Znajdziemy w nich między innymi refleksję autora czy religia pomaga w przełamywaniu lęku oraz o modlitwie, która jest powierzeniem się Bogu (istocie wyższej). Z książki jak najbardziej skorzystają również osoby, które nie są chrześcijanami lub mają w swoim życiu pewnego rodzaju kryzys wiary. Nie uświadczycie tutaj piętnowania was za chorobę z powodu słabej modlitwy, a raczej pokrzepienie i umocnienie.

Kolejną książką jest “Pokonałem nerwicę. Historia mojego zmagania” autorstwa Grzegorza Szaffera. Niestety ta książka, pomimo że ma najwięcej stron z trzech dzisiaj wymienionych, spodobała mi się najmniej. Co nie znaczy, że chcę ją od razu skreślić rzucić w kąt i powiedzieć, że nie warto 😉
Jest to osobista opowieść autora o zmaganiach z nerwicą. Nie jest to wykład psychoteraputyczny, lecz opis przeżyć z samego środka przeżywania tego trudu. To co bardzo w niej doceniam to wielość cytatów, które są dobrze dobrane do poruszanego tematu oraz nadają płynności i potrafią rozbudzić refleksję w czytelniku. Wiadomo, że nie każdy z nas ma styczność z osobami chorymi na nerwicę , a także że nie zawsze umiemy postawić się w sytuacji takich osób, zaś czytając tę książkę możemy ujrzeć jedną z wizji świata przedstawioną przez osobę chorą. Co najważniejsze przebija z niej nadzieja na wyzdrowienie lub ujarzmienie choroby tak, by nie przeszkadzała w codziennym funkcjonowaniu.

Książką, którą czytałam jako ostatnia jest “Jak wyjść z depresji” Wunibalda Müllera. Lekturę tej książki mogę z czystym sercem polecić każdemu. Zaburzenia depresyjne i obniżenia nastroju towarzyszące wielu chorobom stają się coraz częściej spotykane wśród otoczenia. Praktycznie każdy z nas zna kogoś chorego na depresję lub mającego podobne objawy, które nie zawsze są zdiagnozowane. W książce znajdziemy między innymi: refleksję o tym czy depresja jest chorobą naszego czasu, opisane różne oblicza depresji, przyczyny depresji, drogi wyjścia z depresji oraz znaczenie pomocy duchowej i opieki duszpasterskiej. Druga część książki traktuje o depresji stłumionej, depresji jako wezwaniu do poszukiwania oparcia oraz o depresji widzianej jako bodziec ku przemianie wewnętrznej. Bardzo spodobało mi się spojrzenie na konsekwencje jakie niesie ze sobą depresja w kontekście zaufania do Boga oraz ufności w Jego pomoc. Autor zachęca również do lektury psalmów, które mogą pomóc wyrazić to co naprawdę czujemy.

Przytoczone tu dziś książki uważam za naprawdę warte przeczytania. Ciekawa jest ich minimalistyczna szata graficzna. Grubość nie przerazi nikogo, kto raczej uważa się za człowieka nie mającego czasu na czytanie. Przystępność opisywanych rzeczy, łatwy i zrozumiały język przy jednoczesnym przekazaniu ważnych informacji bez ich spłycania są ich kolejnymi zaletami. Polecam je każdemu kto ma (lub chciałby mieć) świadomość jak bardzo moralność, duchowość, psychika, fizyczność, życie społeczne, etc. są ze sobą powiązane, a co za tym idzie jak warto dbać o każdą z tych sfer, by była zdrowa i silna.

linki do książek:
https://wydawnictwowam.pl/prod.jak-uwolnic-sie-od-leku.18807.htm?sku=81965
https://wydawnictwowam.pl/prod.pokonalem-nerwice.19071.htm?sku=83317
https://wydawnictwowam.pl/prod.jak-wyjsc-z-depresji.18804.htm?sku=81964

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *