Uncategorized

Msza święta Adrienne von Speyr

W ostatnim czasie czytałam książkę, która wywoływała we mnie mnóstwo wyrzutów sumienia. Wielokrotnie odkładałam ją na półkę i wracałam do niej znowu. Najczęściej sięgałam po nią w niedzielę- zapewne widząc zdjęcie i tytuł tego wpisu większość z Was wie dlaczego. Mówię o pozycji wydawnictwa W drodze pt. “Msza święta”. Jest to książka, która ratowała mnie z letargu i wzbudzała niepokój, ten dobry niepokój- motywujący do zmiany na lepsze.

Mniej więcej od stycznia moje relacje z sakramentami są dość trudne, co wywołuje wielki ból mojego serca. Przeciwnik walczy o to, bym sumienie miała spokojne, a moje drogi ze wspólnotą Kościoła zbyt często się nie przecinały. Na szczęście Pan Bóg działa na przeróżne sposoby i nie ustaje. Ostatnio coraz bardziej doświadczam tego, że Pan Bóg ma cały alfabet “planów B”, a jak będzie trzeba to dołoży literek w alfabecie. Jedną z takich literek w alfabecie, a zarazem jednym ze sposobów na przekazanie natchnień Ducha Świętego była lektura Adrienny von Speyr. Książka ta przypominała mi o mojej wielkiej miłości do liturgii Mszy Świętej. W każdym zdaniu otrzepywała z kurzu moją wiedzę o układzie i znaczeniu poszczególnych części Mszy. Na nowo mogłam spojrzeć na poszczególne słowa i gesty wykonywane w czasie liturgii. Przypomnienie tej wiedzy pozwoliło mi też przypominać sobie o wielkiej miłości jaką pała moje serce do Stwórcy. A szczególnie o tym jak wielka jest moja miłość w czasie sakramentalnego spotkania z Bogiem, Który Jest z Nami.

Adrienne von Speyr to świecka stygmatyczka, której myśli i pisma były inspiracją dla Hansa Ursa von Balthasara. Ma ona dar przenikania Bożych tajemnic, przez co odsłania sens Eucharystii, który od momentu Jej ustanowienia jest niezmienny. Tym co najmocniej przebijało do mnie podczas lektury tej niewielkich rozmiarów książki to ukazanie, że w Eucharystii przyjmujemy dynamiczną i pełną mocy miłość Bożą. Ponadto autorka uczy jak odpowiadać na to pełne mocy zaangażowanie Boga nie poddając się rutynie i spowszednieniu tego największego cudu jakim jest Eucharystia- żywa obecność Boga wśród nas.

Refleksje autorki opierają się na strukturze Mszy Świętej w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego, jednak wprowadzając niewielkie zmiany redaktorzy dostosowali do formy dzisiejszej początek Mszy świętej oraz inne fragmenty tekstu. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które nie znają przedsoborowej formy mszy świętej, zarazem pozwalając zachwycić się pięknem i głębią gestów, które są na niej wykonywane, a które często pozostają dla nas nieuchwytne w mszy posoborowej. Na końcu, w aneksie książki, znajdziemy Ordo Missae zarówno w wersji łacińskiej, jak i w tłumaczeniu na język polski.

Msza Święta towarzyszy każdemu z nas, warto więc zgłębiać symbolikę gestów i słów, które wykonujemy i wypowiadamy podczas niej. Także obserwacja postawy kapłana pomaga w zrozumieniu jak wielkim wydarzeniem jest Transsubstancjacja. Eucharystia to środek i znak miłości Boga ku człowiekowi. Całe życie Chrystusa to dziękczynienie (gr. eucharistia) Bogu, a dzięki uczestnictwie w tym sakramencie jesteśmy włączeni w to dziękczynienie. Książka “Msza Święta” Adrienny von Speyr pomaga w czynnym i kontemplacyjnym uczestnictwie w Mszy świętej. Dzięki niej nawet uśpione serce budzi się do miłości ku Stwórcy.
link do książki: https://www.wdrodze.pl/opis,1579,Msza_swieta.html

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *