Walka duchowa u ojców pustyni
Uncategorized

Walka duchowa u ojców pustyni

Dzisiaj książka wydawnictwa SUMUS, zachęcająca okładka, stosunkowo mało stron, co może zachęcić także “systematycznych czytelników” (mówiąc półżartem- mam na myśli tych, którzy systematycznie sięgają po jedną książkę rocznie). Oto przed Państwem “Walka duchowa u ojców pustyni. Jak skutecznie radzić sobie z pokusami”. Jak skutecznie radzić sobie z pokusami? Może jest jakaś metoda, która raz na zawsze zakończy nasze zmagania o czystość duszy? Podtytuł książki sugeruje ciekawą lekturę, wszak kto z nas nie chciałby być skutecznym w walce z pokusami?

Coraz częściej współcześni fascynują się praktykami Dalekiego Wschodu, wchodzą w New Age, okultyzm i ezoteryzm, aby odszukać duchowość w tym zsekularyzowanym świecie. Inni mówią też o powrocie do “korzeni” i szukają odpowiedzi na nurtujące ich pytania w pogańskich wierzeniach i praktykach. Ksiądz Dominik Chmielewski przypomina o chrześcijańskiej tradycji duchowej, a mianowicie o naukach ojców pustyni. Ci, którzy czytali też moje wcześniejsze wpisy powinni zapewne kojarzyć Ewagriusza z Pontu, o którym wspominam tutaj dość często, między innymi mówiąc o pojęciu acedii. Jeśli ktoś nie wie o czym mówię to mam dobrą informację: również i w tej książce znajdziecie wyjaśnienie tego zjawiska. Przeczytacie ponadto o tym czym jest zło i jakie są jego źródła, o praktykach ascetycznych oraz umyśle, który jest miejscem kontemplacji Trójcy Świętej.
img_20190622_113613
Pomimo, iż książka jest krótka jej lektura zajęła mi sporo czasu. Treści są głębokie i podczas lektury odnosiłam je od razu do swojego życia. Sporo z nich wymagało przemyślenia i przyjrzenia się im na modlitwie. Jednak książka nie należy do kategorii nudnych encyklopedii. Dzięki niej możemy odkryć, że chrześcijaństwo to droga pełna przygód, a zjednoczenie z Bogiem w mistycznej kontemplacji jest dostępne dla każdego z nas. Czy dzięki lekturze tej książki na pewno już nigdy nie ulegniemy pokusie? Tego nie mogę zagwarantować, natomiast poznamy lepiej nasze mechanizmy i warunki sprzyjające oddaniu przewagi przeciwnikowi. Znając je będzie nam łatwiej wyeliminować je i ograniczyć ich wpływ na nas.
link do książki: https://sumuswydawnictwo.pl/pl/p/Walka-duchowa-u-ojcow-pustyni.-Jak-skutecznie-radzic-sobie-z-pokusami/838

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *