Dieta dla zdrowia
Uncategorized

Dieta dla zdrowia

Upał, skwar i długie słoneczne dni bardzo wpływają na moją dietę. Zauważyłam, że najchętniej wszystkie posiłki spożywałabym w formie płynnej, a najlepiej by w większości składały się z warzyw i owoców. Moja dieta na co dzień (dieta rozumiana jako sposób żywienia, nie mam rozpisanej na kalorie itd ;)) i tak raczej nie zawiera mięsa, tylko czasem zdarzają się jego śladowe ilości. Staram się też coraz rzadziej “grzeszyć” czekoladowymi batonikami i słodkimi napojami, w zamian za to kupując batony z naturalnych składników i piję wodę z butelki filtrującej. Niestety największą trudnością w zdrowym odżywianiu jest mój słomiany zapał (przez tydzień potrafię gotować zdrowe rzeczy, a przez kolejne dwa “nie znajdę czasu” na zrobienie choć szybkiego obiadu do pracy).
img_20190619_210115
img_20190619_210129
Dziś podzielę się z wami dość nietypowymi książkami- nietypowymi jak na te, które opisuję tu zazwyczaj. Są to książki z przepisami. Kiedyś wydawało mi się, że książki kucharskie, to bezsensowne marnowanie papieru, wszak wszystko szybko i łatwo można znaleźć w internecie. Teraz jednak posiadając nowość od wydawnictwa WAM “Dieta dla zdrowia” zmieniłam zdanie co do sensu posiadania takich książek. Pierwsza rzecz, która mnie zaciekawiła i zachęciła do wnikliwego przejrzenia tych pozycji to składniki podane w przepisach, w większości są to te, którymi żywię się na co dzień, bez zbędnego wymyślania. W wielu przepisach, które szukałam wcześniej poddawałam się po przeczytaniu listy składników i stwierdzeniu, że niewiele z nich posiadam. Dobrym argumentem jest też to, że właśnie teraz można kupić wiele świeżych sezonowych warzyw i owoców- kiedy więc jeść ich najwięcej. Przepisy zawarte w książkach mogą też przekonać do siebie osoby, które stosują rozmaite diety, np. bezmleczną i bezglutenową, gdyż większość przepisów dotyczy typowych dań roślinnych. Przed każdym z rozdziałów znajdziemy krótki wstęp, wiele przepisów opatrzona jest zdjęciami, czasem też możemy znaleźć przy nich “praktyczne porady” i “warto wiedzieć”. Moje oko przykuwały grafiki umieszczone na każdej stronie, nadają one książce indywidualny charakter.
img_20190619_210134
Myślę, że najlepszą recenzją “Diety dla zdrowia” jest to, że gdy wieczorem przeglądałam poszczególne działy od razu notowałam jakie składniki potrzebuję kupić (pomaga w tym planer posiłków na cały tydzień, który możemy wypełnić na ostatnich stronach książki). Kolejnego dnia jeszcze przed pracą zrobiłam zakupy w markecie, a tuż po niej poszłam na pobliską Halę Targową, by kupić świeże owoce i warzywa. Już dzień po przejrzeniu tych książek wśród moich zapasów znalazły się kiszone marchewki, kiszone rzodkiewki, wegańskie lody jagodowo-bananowe oraz ich ulepszona wersja z dodatkiem malin i wiórek kokosowych. Później skorzystałam także z przepisu na kremowe mleko bananowe (“wydojone” z ziaren słonecznika) oraz inne koktajle. Zamierzam sięgać po te książki jak najczęściej, gdyż przepisy w nich zamieszczone są proste, a wykonanie proponowanych tu dań przeważnie zajmuje mało czasu.
img_20190619_210020
Warto dbać o swoje zdrowie, niezależnie od tego w jakim jesteśmy wieku. Robiąc zakupy pamiętajmy też o środowisku- np. kupując tylko to co zdążymy zjeść zanim się popsuje, kupując w ramach możliwości rzeczy polskie i od lokalnych dostawców, a także ograniczając liczbę foliówek, w które pakujemy nasze zakupy. Dieta dla zdrowia, to taka, która dba nie tylko o zdrowie naszego układu trawiennego, ale o wszystko to, co ma wpływ na dobry stan ducha.
linki do książek:
https://wydawnictwowam.pl/prod.dieta-dla-zdrowia.17000.htm?sku=81637
https://wydawnictwowam.pl/prod.dieta-dla-zdrowia.17001.htm?sku=82267

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *