W trosce o czyste sumienie
Uncategorized

W trosce o czyste sumienie

Nie wiem czy wy też tak macie, ale moje sumienie, gdy jest dostatecznie długo przeze mnie zagłuszane i bagatelizowane zaczyna ucichać. Czasem wydaje jeszcze ostatnie tchnienie i okrzyk rozpaczy, gdy planuję świadome popełnienie kolejnej głupoty i gwałtu na mojej duszy. W niektórych momentach jak dobry coach przypomina mi o wspaniałościach życia wiecznego, a także o konsekwencjach złych wyborów. Innym razem budzi we mnie empatię do krzywdzonych przeze mnie ludzi i skłania do zaprzestania takiego postępowania. Bywają też chwile gdy ja obwiniam siebie za bardzo i wtedy sumienie przypomina mi o tej ogromnej miłości Wszechmocnego i znajduje usprawiedliwienie i okoliczności łagodzące, dzięki którym wracam z ogromnego dołu na poziom zwykłego śmiertelnika. Ponieważ jestem osobą bardzo wrażliwą moje sumienie zawarło kontrakt z emocjami i także za ich pomocą komunikuje się ze mną.

Sumienie można by nazwać przyjacielem (a w zasadzie prezentem od Przyjaciela). Ta relacja z nim to ogromne błogosławieństwo, ale i duże wyzwanie. Wymagana jest tutaj ciągła aktualizacja, rozwój, przegląd zasobów i wzmacnianie “zapory antywirusowej”. Sumienie oddane nieprzyjacielowi to praktycznie samobójstwo na swojej duszy- to sytuacja, gdy niszczymy samych siebie, jako że człowiek nie może być zmuszony do postępowania wbrew swojemu sumieniu, nawet jeśli popełnia największą głupotę świata.

KKK 1782: Człowiek ma prawo działać zgodnie z sumieniem i wolnością, by osobiście podejmować decyzje moralne. Nie wolno więc go zmuszać, aby postępował wbrew swojemu sumieniu. Ale nie wolno mu też przeszkadzać w postępowaniu zgodnie z własnym sumieniem, zwłaszcza w dziedzinie religijnej.

Dobrze ukształtowane sumienie to troska o samego siebie. Czym zatem jest dobrze ukształtowane sumienie? Dobre i czyste sumienie to to oświecane przez wiarę (por. KKK 1794). Niemożliwe jest jednorazowe ukształtowanie swojego sumienia, jest to całożyciowa edukacja. Jednym z najlepszych sposobów kształtowania swojego sumienia jest rozmowa w konfesjonale oraz osobiste spotkanie ze Słowem Bożym.

KKK 1785: W formowaniu sumienia słowo Boże jest światłem na naszej drodze; powinniśmy przyjmować je przez wiarę i modlitwę oraz stosować w praktyce. Powinniśmy także badać nasze sumienie, wpatrując się w krzyż Pana. Jesteśmy wspierani darami Ducha Świętego, wspomagani świadectwem lub radami innych ludzi i prowadzeni pewnym nauczaniem Kościoła.

Ostatnio czytałam krótką, acz treściwą książkę poruszającą temat kształtowania sumienia. “W trosce o czyste sumienie” Józefa Augustyna SJ porusza między innymi temat codziennego rachunku sumienia, dobrej spowiedzi, a także ludzi cynicznych. Jezuita bardzo dobrze tłumaczy kwestie związane z tym obecnym w każdym z nas głosem Boga. Tym co najbardziej spodobało mi się w tej książce to liczne odwołania do literatury, dokumentów Kościoła oraz ćwiczeń duchowych św. Ignacego Loyoli. Dość często w książkach, wypowiedziach i kazaniach duchownych brakuje mi odniesień do Kultury (literatury, sztuki, utworów muzycznych itp.). Podczas lektury tej książki byłam w pełni usatysfakcjonowana- czyta się ją łatwo, a dostarcza pożywienia zarówno dla duszy, jak i dla umysłu.
img_20190324_090519
Czy warto dbać o sumienie? Czy warto się o nie troszczyć? Przecież skoro się nie odzywa, albo nie upomina nas zbyt często to chyba wszystko jest w porządku? Albo skoro odzywa się tak często i non stop nas oskarża to znaczy, że jesteśmy na najlepszej drodze do świętości… Dobrze ukształtowane sumienie to konieczność, o czym przypomina nam Katechizm Kościoła Katolickiego:

KKK 1779: Jest ważne, by każdy wszedł w siebie, ażeby usłyszeć głos swojego sumienia i za nim pójść. To poszukiwanie głębi wewnętrznej jest tym bardziej konieczne, że życie często sprawia, iż uchylamy się od wszelkiej refleksji, zastanowienia się lub wejścia w siebie: Wróć do swego sumienia, jego pytaj!… Zejdźcie więc – bracia – do waszego wnętrza i we wszystkim, co czynicie, patrzcie na Świadka – Boga! (św. Augustyn).

A zatem może pochylisz się dzisiaj z troską nad swoim sumieniem- spotkasz z nim, dasz mu się wypowiedzieć i wprowadzisz potrzebne aktualizacje? Może usiądziesz z nim przy kawie, dobrej lekturze lub uklękniesz przed Najświętszym Sakramentem i razem z Panem naprawicie to co wymaga uzdrowienia. Nie zapomnij też podziękować Bogu za tak ogromny prezent, którym nas obdarował na czas życia ziemskiego.
link do książki: https://edycja.pl/produkty/ksiazki/duchowosc/trosce-o-czyste-sumienie

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *