Biblia
Uncategorized

Biblia w 365 dni. Plan czytania

Czy będąc katolikiem jesteś zaangażowany w głębsze poznawanie Boga? Czy znasz Tego, z Którym chcesz spędzić całą wieczność? Czy znasz Jego Słowa? Czy znasz Dobrą Nowinę o zbawieniu? Czy wiesz skąd się wzięły poszczególne tradycje? Jak wyglądały dzieje Narodu Wybranego? Jak powstał świat? Jaka historia kryje się u każdej z postaci, która wymieniona jest w Biblii? A najważniejsze pytanie i upraszczające odpowiedzi na wszystkie poprzednie brzmi: czy czytasz Biblię?
Boga można poznać na wiele sposób, dwa przynoszące najwięcej dobra duchowego to sakramenty i lektura Słowa. I choć sakramenty nie każdy z nas może przyjąć, tak lektura Słowa dostępna jest dla każdego niezależnie od stanu serca i uporządkowania własnego życia. Słowo jest lekarstwem i drogowskazem na drodze. Ponadto pomaga nam coraz mocniej odkrywać przymioty Boga oraz to jak bardzo jest On Niepojęty i Niezgłębiony dla ludzkiego poznania.

Uważam, że każdy chrześcijanin powinien choć raz w życiu przeczytać Pismo Święte w całości. Pomaga to na zrozumienie wielu dotąd niezrozumiałych kwestii, uporządkowanie sobie wiedzy oraz poznanie historii zbawienia w pełni, nie zaś tylko pobieżnie i wybiórczo. Ja będąc w Krakowie miałam tę ogromną łaskę łatwości lektury Pisma. Zaczęłam wtedy czytać po kolei księga po księdze. Miałam świadomość, że moja znajomość Słowa i doświadczenie ogromu miłosierdzia, które dotyka mnie każdego dnia pomogą mi w przeczytaniu także tych “trudnych” fragmentów Starego Testamentu odnosząc je do ogromu miłości, jaka wylała się w chwili śmierci krzyżowej. Czytałam w każdej wolnej chwili, szczególnie dużo czasu poświęcając w niedzielę zaszywając się na chórze kaplicy. Każdy z fragmentów, który jakkolwiek poruszył moje serce przepisywałam do zeszytu (tak oto powstało kilka tomów zeszytów zapisanych moim pismem, były tam głównie cytaty).
img_20190319_1942484957983131854949467.jpg
Uważam jednak, że nie dla każdego dobre i przynoszące pożytek duchowy będzie czytanie Pisma Świętego według kolejności ksiąg w jakiej są umieszczone. Na szczęście można też znaleźć wiele propozycji rozpisek czytania Pisma, które po określonym czasie układają się jak puzzle w jedną całość i skutkują znajomością wszystkich ksiąg Pisma. Warto poświęcić choć 20 minut każdego dnia na spotkanie ze Słowem. Na spotkanie z rzeczywistością, która przemienia nas samych i uzdalnia nasze serca do patrzenia na świat oczami Boga.

Jeden z planów czytania Pisma Świętego proponuje Edycja św. Pawła. “Biblia w 365 dni. Plan czytania” to książeczka dzięki której możemy zaznaczać postępy w czytaniu, rozpocząć lekturę w dowolnym dniu (nie zaś tylko pierwszego dnia roku, gdy jak nie zdążymy to czekamy kolejny rok ;)) oraz zawiera w sobie przejrzysty i czytelny układ. Znajdziemy w niej także krótkie “zasady czytania” oraz wprowadzenie do metody czytania “Drga, Prawda, Życie” stworzonej przez bł. Jakuba Alberionego. Oczywiście można jej używać stosując dowolną metodę medytacji lub rozważania, książeczka pomoże nam w systematycznej lekturze, uporządkowaniu fragmentów i zaznaczaniu postępów.
Codzienna lektura Pisma Świętego i znajomość Słowa w całości to nie jest marzenie, które jest niemożliwe do zrealizowania. Dwadzieścia minut lektury dziennie, a tak naprawdę nie o samą lekturę chodzi, lecz o zmianę serca, to jest poświęcenie czasu dla Tego, Który jest Miłością i czeka na nas o każdej porze. Warto wpisać spotkanie ze Słowem do planu dnia i systematycznie walczyć o ten czas.
link do książki: https://www.edycja.pl/produkty/biblia-i-biblistyka/pismo-swiete/biblia365-dni-plan-czytania

Jeden Komentarz

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *