Dzielne kobiety
Uncategorized

Dzielne kobiety

Kobiety, jakie są każdy wie…
Czy aby na pewno? Ja patrząc na kobiecość widzę różnorodność-nie dającą się określić i zdefiniować jedną wspólną formułką… Często myślę o tym czym jest dla mnie kobiecość i w jaki sposób się ona przejawia u mnie oraz u osób, które (w mojej opinii) są kobiece. Podejmuję też refleksję nad określeniem cech i zachowań, które według mnie wydają się nie pasować do wizerunku niewiasty, lub jak nazwałby to Jakub Wujek mężyny 😉

Czy kobiecością będzie noszenie sukienek? Brak makijażu lub przeciwnie pełen makijaż? Idealny chód i nie pozwalanie sobie na tak przyziemne rzeczy jak podbiegnięcie do uciekającego tramwaju? Długie włosy? Brak używek, dystyngowana mowa i odgięty palec podczas picia herbaty w drogiej herbaciarni? A może siadanie zawsze w grzeczny i ułożony sposób ze złączonymi kolanami? Czy “prawdziwa kobieta” może pocałować mężczyznę w miejscu publicznym? A może prawdziwe kobiety to tylko zakonnice?

Wejdźmy trochę głębiej, niż zewnętrzne cechy… Kobieta, to ta, która ma zawsze poukładane życie? Nigdy nie miewa trudności? Zawsze jest uśmiechnięta, gotowa nieść pomoc i służyć bliźniemu? Nie zdarza jej się przygnębienie, choroba, lub kłopoty? Zna siebie, swoje nastroje i potrafi je opanować i zracjonalizować w każdej sytuacji?
20190303_1439471501352567.jpg
Ostatnio czytałam książkę “Dzielne kobiety” Doroty M. Bielawskiej, która pobudziła mnie do podjęcia kolejnej już w moim życiu refleksji o kobiecości oraz do zaktualizowania moich poglądów. Wszak wiadomo, kobieta zmienną jest (sic! -nie tylko kobieta), a poglądy zmieniają się całe życie pod wpływem różnorodnych doświadczeń- moje z biegiem lat łagodnieją i coraz bardziej patrzę na drugiego człowieka i na jego postrzeganie świata bardziej niż na moje sztywne schematy oceniające. Książka niestety sama w sobie dość mocno mnie zawiodła. Autorka zbyt mało dała dojść do głosu osobom, które dają świadectwo, zaś wtrącenia autorki pomiędzy cytatami świadectw wytrącały mnie z czytania.

Niemniej jednak na przykładzie ukazanych tutaj historii możemy utwierdzić się w opinii (moim zdaniem słusznej), iż kobiecość nie jest zależna od spełnienia ogromu kryteriów, które gwarantują osiągnięcie tego “stanu”, gdy można nazwać się “stuprocentową niewiastą”. Kobietą się jest zawsze, a kobiecość ma się w sobie każdego dnia, trzeba tylko ją odkrywać poznając siebie coraz bardziej i żyjąc w zgodzie ze swoim sercem. W tym, aby coraz bardziej poznawać siebie oraz nazywać swoje emocje pomogą nam ćwiczenia, które załączone są w książce po każdym rozdziale.
Książka przypomina nam także o tym jak wiele jest barw kobiecości, jak wiele historii kryją w sobie panie i jak bardzo zróżnicowane są żeńskie osobowości- a więc o tym, że warto odkrywać siebie samą, zaakceptować siebie i dążyć do coraz większej integracji z sercem i pragnieniami, nie zaś bezmyślnie i za wszelką cenę wzorować się na innych kobietach, próbując sprostać narzuconym (nam samym) kryteriom, po spełnieniu których osiągniemy ten mityczny stan kobiecości.
Autorka kieruje także nasz wzrok na troskę o siebie samą i zaakceptowanie faktu, że my, jako oblubienice mamy w sobie głębokie i rozpaczliwe wołanie o doświadczenie miłości- miłości bezwarunkowej. Nie zostajemy jednak z tym pragnieniem same, jest Ten, Który Jest Miłością, który obdarowuje i nie żąda nic w zamian. Ten, Który czeka z otwartymi ramionami pomimo wszystko i jako Jedyny jest w stanie wypełnić pustkę serca. Ktoś dzięki Komu, nasza kobiecość rozkwitnie i stanie się idealną, czyli taką jaką była w zamyśle Stwórcy. Tym Kimś, jest oczywiście Bóg, który przychodzi do każdej z nas (do panów również, ale nie o nich tu mowa) ze swoją miłością. Wszechmocny, Który daje nam życie w obfitości.

Życzę sobie i każdej z Was drogie panie, abyśmy wpatrując się w Boga, odkrywając Jego miłość i naśladując Matkę Najświętszą potrafiły odnaleźć siebie. Odnaleźć siebie w zgodzie ze sobą, bez narzucania zewnętrznych schematów. Odnaleźć siebie, by żyć w pełni. By w pełni czuć się kobietą i pamiętać, że nikt nie jest w stanie odebrać nam kobiecości. Bądźmy oblubienicami na wzór Oblubieńca.
link do książki: https://edycja.pl/produkty/ksiazki/poradniki-psychologia/dzielne-kobiety?zenid=a5b11b960ea70b2d4db2a7043fc458d2

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *