Drzewo przetrwania
Uncategorized

Drzewo przetrwania

Dzisiaj będziemy mówić o książce przy której, jak przy żadnej innej, uroniłam łzę. Dlaczego? Nie do końca umiem sobie to wytłumaczyć. Być może wpływ miały trudne przeżycia ostatniego czasu, być może zmęczenie lub samotność niedzielnego poranka. Jednak to co najbardziej jest prawdopodobne to empatia wobec bohaterki książki, która opowiada o trudnym wydarzeniu, które spotkało ją w życiu. Książka ta to rozmowa Jaromira Kwiatkowskiego z panią Leokadią Głogowską, która przeżyła atak terrorystyczny na budynki World Trade Center.

“Drzewo przetrwania. Ucieczka z 82. piętra” to rozmowa w której znajdziemy opis wydarzeń z 11 września 2001 roku z perspektywy pani Leokadii. Obrazowy sposób narracji sprawił, że przeniosłam się myślami w sam środek wydarzeń sprzed 18 lat. Razem z nią przeżywałam czas zbiegania po schodach z 82. piętra, wydostania się na zewnątrz, uciekania przez most oraz spotkanie z mamą i córką, które podawały ręcznik papierowy, aby uciekający mogli choć otrzeć swoją twarz z pyłu, kurzu i potu. Czytając czułam także opisywane emocje, gdy pani Leokadii udało się dodzwonić do męża po 4 godzinach od ataku i poinformować go o tym, że udało jej się przeżyć.
20190303_143233
Co ważne książka nie skupia się tylko na opisie samego traumatycznego wydarzenia, lecz porusza także wiele innych wątków. Poznajemy sytuację syna, który popadł w złe towarzystwo i tylko troska rodziców i przymusowy wyjazd z USA do Polski pomogły mu wrócić na właściwą drogę. Pani Leokadia dzieli się historią swojego nawrócenia, a także okolicznościami w jakich powstała wspólnota Odnowy w parafii na Manhatanie, przy udziale małżeństwa z Zielonej Góry. Poruszony jest także wątek tolerancji i przebaczenia.

Najważniejsze przesłanie, które wypływa też z całej książki, znajduje się w ostatnich zdaniach: “Każdy człowiek może mieć w swoim życiu “płonącą wieżę”, sytuację, kiedy wydaje mu się, że wszystko się wali. Ale jeśli masz wiarę, czego życzę każdemu, to wyjdziesz z najtrudniejszych doświadczeń. Jeśli nie, proś Boga o łaskę wiary. Mów Mu o tym codziennie, wytrwale pukaj do Niego.”

Wydawnictwo SUMUS odkryłam niedawno, a po lekturze tej książki, aż chcę sięgnąć po kolejne pozycje ich autorów. Także okładki (ta szczególnie) zachęcają i kuszą by zagłębić się w opakowane w nie treści.
link do książki: https://www.sumuswydawnictwo.pl/pl/p/Drzewo-przetrwania.-Ucieczka-z-82.-pietra/746

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *