Samobójstwo
Uncategorized

Samobójstwo i co dalej?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś słyszeć, że prawdziwy chrześcijanin jest zawsze uśmiechnięty? Że chorzy na depresję mają za małą wiarę, bo przecież wiara czyni cuda? Albo, że depresja to nie choroba? (Przecież wystarczy tylko się postarać i chcieć ruszyć tyłek…) A co z samobójcami? Czy mogą być zbawieni, czy też będziemy dyktować Bogu warunki głosząc herezje o tym, że miłosierdzie Boże nie jest zdolne objąć ich swoim działaniem?
A może nie tylko słyszałeś, ale i sam w podobnych słowach wyraziłbyś swoje spostrzeżenia?

Dzisiejszy wpis jest dla mnie bardzo ważny i wywołujący we mnie spore emocje. Gdyż temat depresji i samobójstw uważam za bardzo ważny, a tak często bagatelizowany lub rozumiany bardzo powierzchownie i stereotypowo. Boli mnie to, jak często narzucane są społeczne oczekiwania wobec osób, które zmagają się z tą chorobą, a także że nadal można spotkać się z piętnowaniem rodzin, w których jest osoba chora na depresję lub gdzie jeden z członków podjął próbę samobójczą.20190223_0918251508070111.jpg
Ostatnio czytałam książkę wydawnictwa w drodze “Samobójstwo i co dalej?”. Po lekturze tej książki wiem, że na pewno chcę sięgnąć po więcej pozycji tego autora. Poruszony w niej temat tabu, jakim jest samobójstwo, stawia czytelnika w konieczności podjęcia refleksji. Nie da się jej przeczytać  powierzchownie nie zwracając uwagi, choć przez chwilę, na odczucia bliźniego i postawę empatii wobec niego.
Autor jest księdzem, więc o tej ważnej tematyce pisze uwzględniając prawo Boże i przypomina o ogromnej miłości jaką Bóg ma do każdego człowieka. Ogromne znaczenie ma także to, że Pralong pracował także jako pielęgniarz na oddziale psychiatrycznym, co sprawia że jego przemyślenia to nie jest tylko czysta teoria, ale doświadczenie pracy z drugim człowiekiem.

Książka jest adresowana przede wszystkim do rodziców, którzy stracili swoje dziecko, do tych, którzy towarzyszą swojemu dziecku na trudnej drodze zmagania się z depresją. Warto, aby przeczytał ją również każdy, kto ma kontakt z młodzieżą w życiu zawodowym lub prywatnym. Jej adresatami są również młodzi ludzi, którzy zetknęli się z myślami samobójczymi lub stracili przyjaciela w wyniku tak tragicznej śmierci. 20190223_0917421201521157.jpg
Jest to książka, która pisze o życiu i nadaje temu życiu smak i powiew nadziei. Która przypomina, że jest Miłość silniejsza od śmierci i silniejsza od tego co sądzą inni ludzie i jakie myśli kłębią się w naszej głowie. “Tam gdzie nie ma już nic, zawsze jest jeszcze coś”.
Jest Ktoś, jest Ten, Który Jest.
Jest to jedna z tych książek, którą trzeba przeczytać !
A do tych, którzy czytają ten wpis, apeluję o choć odrobinę empatii i próbę spojrzenia na drugiego oczami Boga, czyli oczami Miłości. Zastanówmy się wszyscy czy nasze postępowanie zawsze jest tym, które podnosi drugiego człowieka. Czy czasem nie jest tak, że osobę topiącą się wpychamy głębiej w błoto nie pozwalając jej zaczerpnąć tchu. Pamiętajmy o MIŁOŚCI.
link do książki: https://www.wdrodze.pl/opis,1074,Samobojstwo__I_co_dalej_.html

4 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *