Piękna litera
Uncategorized

Piękna litera

Każdy na pewno widział dawne listy albo rękopisy dzieł literackich pisanych w piękny sposób. Nawet jeśli autor się nie starał, to i tak jego ręka kreśliła lepsze kształty niż dzisiejsze kulfony w zeszytach. Z nadzieją na naukę sięgnęłam po książkę “Piękna litera” autorstwa Ewy Landowskiej i Bożeny Bodziony, a wydanej przez benedyktyńskie wydawnictwo Tyniec.


Podtytuł głosi, że jest to pierwszy polski podręcznik do kaligrafii. Autorki to specjalistki w tej dziedzinie. Trzeba im więc zaufać, że tak powinno być. Bo ja czułam rozczarowanie. W tym podręczniku nie znajdziemy nauki używania liter, jakie stawiali nasi pradziadkowie. Jest za to kurs pisania uncjałą i italiką. Tej pierwszej używano między IV a X wiekiem. Ta druga, która dziś znaczy tyle co kursywa, narodziła się razem z drukarstwem.

Przez kilkadziesiąt stron jest prowadzony dokładny kurs pisania, który zaczyna się od rad jak wybrać dobry papier i pióro, a kończy ćwiczeniami doskonalącymi. Autorki zwracają uwagę na najczęściej popełniane błędy. Całość otwierają wywiady z nimi o ich pasji. Można z nich wyczytać, że są szczerze oddane kaligrafii i naprawdę lubią to, co robią. Mieć pracę, którą się kocha – ot, marzenie każdego z nas.

Książka jet pięknie wydana. Dopracowana w każdym szczególe Nie chodzi tylko o grafikę, bo to oczywiste, ale i o samo wydanie. Grzbiet jest odkryty, widać na nim szycie. Wszystko jest tak skonstruowane, że książka nie zamyka się sama, kartki otwierają się swobodnie, ale klej trzyma tak mocno, że żadna z nich się nie odrywa. Estetyczne cudo!
Link do książki:
http://tyniec.com.pl/sztuka-muzyka/552-piekna-litera-9788373546042.html?search_query=piekna+litera&results=10

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *