Trójca Rublowa
Uncategorized

Trójca Rublowa

Mam trzy ulubione obrazy religijne. Jezus Miłosierny w wersji Kazimirowskiego, Jezus z przyjacielem oraz Trójca Święta Andrieja Rublowa. Ta ostatnia niesie za sobą chyba najwięcej symboli. Nie dziwi więc, że wydawnictwo Tyniec wzbogaciło nas książeczką “Trójca Rublowa. Kult i symbolika”, której autorem jest Gabriel Bunge.

W rzeczywistości są to ostatnie rozdziały wielkiej pracy tego benedyktyna. Poświęcił on swoje życie na jak najlepsze poznanie teologii i liturgii wschodu. W książce “Inny Paraklet” przedstawił swoją interpretację “Trójcy”. Jej nakład się już wyczerpał, ale najważniejsze wiadomości zebrane są w omawianej pozycji.
Okazuje się, że ikona była rewolucyjna od samego początku. Wówczas jednak to, co nowe zazwyczaj nie zachwycało, ale odstraszało. Do tego stopnia, że krótko po śmierci Rublowa, dzieło troszkę przemalowano.

Gabriel Bunge spróbował wejść w umysł genialnego artysty sprzed prawie sześciuset lat. W tamtych czasach wszystko na obrazie miało znaczenie: kolory, gesty, zwrócenie twarzy… Wszystko. I o tym odkodowaniu jest ta książka. Czy interpretacja jest właściwa? Przez lata powstało ich wiele, ale przewagą Bunge’a jest znajomość ówczesnych realiów, sposobu myślenia w tamtejszych klasztorach i podejścia do do rzeczywistości.
Dobrze jest wiedzieć co mówi ikona, na którą patrzymy.

Link do książki:
http://tyniec.com.pl/duchowosc/1078-trojca-rublowa-9788373548046.html?search_query=rublowa&results=1

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *