Psalmy szkoła mądrości
Uncategorized

Psalmy szkoła mądrości

Dziś znowu książka wydana przez wydawnictwo Tyniec autorstwa Włodzimierza Zatorskiego OSB. “Psalmy- szkoła mądrości” to książka, która dotyczy jednej z ksiąg mądrościowych- jak łatwo się domyślić- Księgi Psalmów. Jak przekonuje nas autor tym co jest najbardziej fascynujące w tej księdze biblijnej jest autentyczny dialog psalmisty z Bogiem, który wydawałoby się milczy. Jednakże psalmista widzi odpowiedź Bożą, Jego obecność i działanie w różnych wydarzeniach życiowych. Benedyktyn zwraca naszą uwagę również na fakt, iż psalmy uczą prawdziwego zwrócenia się do Boga, aby się z Nim spotkać, usłyszeć i zrozumieć, a także aby u samego źródła uczyć się żyć.

Każdy omawiany psalm przytoczony jest na początku rozdziału, co pozwala na wejście w modlitwę i przeżycie tekstu psalmu na swój osobisty sposób. Później zaś spotykamy się z omówieniem psalmu przez ojca benedyktyna, który przybliża nam kulturę w jakiej pisany był dany tekst, objaśnia użytą symbolikę, a także przywołuje liczne odwołania do innych fragmentów biblijnych. Nie brakuje tu także odniesień do Pism Ojców Kościoła i  współczesności. Psalmy uporządkowane są w podgrupy tj.: Wobec tajemnicy istnienia, Wobec ciężaru życia, Wołanie do Boga, Wdzięczność za wysłuchanie, Bóg obecny w życiu, Bóg zbawiający, Zawierzenie, Pieśń chwały. Znajdziemy tutaj wiele psalmów, które na pewno są nam znane, jednakże dzięki omówieniu przez ojca Zatorskiego możemy odkryć ich nowe oblicze i przesłanie jakie niosą dla nas w obecnym etapie życia. Nie brakuje także mojego ulubionego Psalmu, którym jest Psalm 51.

Często słyszałam pytanie o sposoby modlitwy, które są najlepsze. Każdy musi znaleźć swoją własną duchowość i sposób rozmowy z Panem. Gdybym jednak została poproszona o udzielenie wskazówki zasugerowałabym modlitwę przy pomocy tekstów biblijnych, w szczególności Psalmów. Niejednokrotnie czytając je, odkrywam że autor biblijny zwracając się do Boga wyraża także to co jest ukryte w moim sercu. Często gdy brakuje mi słów na modlitwie modlę się słowami psalmów. Przywołana tu książka pozwala jeszcze głębiej wejść w myśl każdego z omówionych psalmów i zrozumieć pełne znaczenie słów modlitwy.
Link do książki: http://tyniec.com.pl/biblistyka/369-psalmy-szkola-madrosci-9788373545106.html

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *