Poznanie prawdy
Uncategorized

Poznanie Prawdy

Wydawnictwo WAM konsekwentnie wydaje kolejne partie nauczania Josepha Ratzingera, a potem Benedykta XVI. Dziś opowiem o zbiorze zatytułowanym “Poznanie Prawdy. Wykłady papieskie”.

Każdy katolik studiujący we Wrocławiu prędzej czy później otrze się o postać Edyty Stein, czczonej jako św. Teresa Benedykta od Krzyża. Ta wielka filozofka całe życie szukała prawdy, aż odkryła Prawdę. Przypisuje się jej zdanie: “każdy kto szuka prawdy, szuka tak naprawdę Boga”.
Prawda
Prawda to też jeden z trzech – obok dobra i piękna – filarów greckiej filozofii. Benedykt XVI świetnie zdaje sobie z tego sprawę, dlatego jego wykłady, które wygłaszał podczas całego swojego pontyfikatu, są mocno zanurzone w filozofii. Nie są jednak oderwane od rzeczywistości. Papież nie stroni od pytań, które błąkają się pozornie bez odpowiedzi po współczesnym świecie. Łączy prawdę z wiedzą, z rozumiem i je wszystkie odnosi do wiary.
Szuka pewnych, sprawdzalnych kryteriów do poznawania wiary, pogłębiania jej. Któż z nas tego nie robi? Ale nikt nie ma tak genialnego umysłu. Papież Benedykt wykorzystując wiedzę profesora teologii i doświadczenie prefekta Kongregacji Nauki Wiary, odpowiada na wątpliwości w sposób jasny, jednoznaczny i zachwycający. Jak zawsze zresztą.

Link do książki:
https://wydawnictwowam.pl/prod.poznanie-prawdy.8935.htm?sku=77178

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *