Karmię Was tym, czym sam żyję
Uncategorized

Karmię Was tym, czym sam żyję

Macie czasem tak, że czujecie niedosyt po niedzielnym kazaniu? Że czegoś Wam brakowało? Wydawnictwo WAM stara się nasycić ten brak i wypuściło na rynek serię książek „Karmię was tym, czym sam żyję” ̶ zbiór tekstów ojców Kościoła, którzy komentują fragmenty Ewangelii przeznaczone na kolejne niedziele.

System czytania Ewangelii w niedziele w naszym Kościele podzielony jest na trzy lata. Do każdego z nich wydany jest osobny tom. Czwarty obejmuje komentarze do czytań na święta. Drugi Sobór Watykański zachęca do czytania tekstów ojców Kościoła. Kapłani i siostry zakonne w swoich brewiarzach codziennie spotykają się z fragmentami ich pism. Mimo to jakoś rzadko słyszę odwołania do patrystyki na kazaniach.

Przez kilka niedziel na własną rękę próbowałam więc wypełnić ten brak, bo skarbiec myśli mędrców starożytnych jest ogromny. Pełno tam metafor, skojarzeń i przeniesień na głębszy wymiar duchowy. To, co szczególnie silne jest w tych tekstach, to metafory związane ze światem natury. Ojcowie z upodobaniem, ale i kunsztem, rozwijają to, co zapoczątkował sam Jezus opowiadając o ziarnach, łanach zbóż czy drzewach gorczycy.
Te stare, dobre nawiązania do przyrody przemawiają do mnie o wiele bardziej niż  współczesne próby opowiedzenia Ewangelii językiem technologii. Zazwyczaj kaznodzieja i tak nie jest na czasie, bo świat techniki zmienia się bardzo szybko. Po drugie, jest tak skomplikowany, że trudno o proste przełożenia i zazwyczaj z każdego porównania rodzi się jakieś „ale”, które psuje całą „teologię” tworzoną na szybko na ambonie.


Kolejnym atutem ojców jest ich prawowierność. Można ze spokojem podążać za ich rozważaniami i nie bać się herezji. A warto puścić za nimi swoje myśli, bo plastyczność ich opisów działa nie tylko na nasze zmysły, ale i rozum, wolę, a w końcu i duszę. I wszystkie te sfery można nakarmić tekstami ojców!

Linki do książek:
https://wydawnictwowam.pl/prod.karmie-was-tym-czym-sam-zyje.2976.htm?sku=71858
https://wydawnictwowam.pl/prod.karmie-was-tym-czym-sam-zyje.2735.htm?sku=61351

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *