Vita activa, Vita contemplativa
Uncategorized

Vita activa, Vita contemplativa

Dzisiaj chciałabym omówić dwie książki, które bardzo mnie urzekły. Jest to antologia “Moraliów” św. Grzegorza. “Vita activa” i “Vita contemplativa” to książki dostępne dla większości czytelników. Dzieła ta cechuje głębokie poznanie rozwoju życia duchowego. Autor podkreśla słabość człowieka, ale co ważniejsze ukazuje ogromne znaczenie Bożej łaski i pomocy w życiu każdej jednostki.

W książce dotyczącej życia czynnego znajdziemy teksty podzielone na kilka kategorii, tj.: grzechy przeszkadzają cnotom, obłuda i fałszywa cnota, wady i cnoty, stary i nowy człowiek, bez Boga nic nie możemy, o różnych cnotach, współpraca łaski i natury oraz przykłady cnót. W tekstach znajdują się bardzo liczne odniesienia do Pisma Świętego, co pozwala na głębsze zobrazowanie przekazywanej treści, a także pomaga podczas refleksji nad danymi tekstami. Św. Grzegorz napisał teksty, które (niech was nazwa nie zmyli) są przydatne nie tylko dla księży, czy osób konsekrowanych, lecz także dla osób świeckich. Wiele przykładów i obrazowe ukazanie omawianych treści pozwalają na uruchomienie wyobraźni i głębsze zrozumienie treści.

Treści przekazane są w sposób prosty, jednakże nie spłycający jakże ważnych tematów, które są poruszone w tych książkach. W książce “Vita contemplativa” fragmenty z “Moraliów” uporządkowane są w następujących podgrupach: oczyszczenie w drodze do oświecenia, zagrożenia dla modlitwy, skrucha serca i pokuta, harmonia czynu i modlitwy, wstawiennictwo, poznanie Prawdy, dialog ciszy oraz kontemplacja. Teksty tego wielkiego mnicha, który został papieżem poruszają serce zwracając uwagę na naszą codzienność i odnosząc ją do wieczności. Uważam, że warto sięgnąć po te książki, a jeśli tylko będą odpowiadały naszym potrzebom to również i nie zapomnieć o przeczytaniu całości tekstu.
linki do książek:
http://tyniec.com.pl/duchowosc/1072-vita-activa-9788373548008.html
http://tyniec.com.pl/duchowosc/1071-vita-contemplativa-9788373547995.html

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *