Spotkać księdza Bosko
Uncategorized

Spotkać księdza Bosko

Moja przygoda z księdzem Bosko zaczęła się na początku tego roku. Wszedł w moje życie dość niespodziewanie i zafascynował mnie swoją postacią. Czytając jego życiorys odkrywałam w jak wielu sprawach jesteśmy do siebie podobni i jak wiele rzeczy nas łączy, choć oczywiście mnie jest dużo dalej do świętości. Lektura książki “Spotkać księdza Bosko” przywróciła te dobre wspomnienia naszej początkowej znajomości i pomogła usystematyzować moją wiedzę o tym świętym.

Książka ta podzielona jest na dwie części. W części pierwszej znajduje się opis życia księdza Bosko. Rozpoczynając od narodzin i wychowania przechodzimy kolejno przez podrozdziały dotyczące początków oratorium, lat kluczowych, aż do tego zatytułowanego jako praca i posłuszeństwo. To co bardzo sobie cenię w tej książce to częste przywoływanie słów samego świętego, dzięki temu książkę czyta się tak jakby ksiądz Bosko siedział tuż obok nas i opowiadał nam swoją historię życia. Ponadto na boku często znajdziemy krótkie, acz konkretne przypisy, odesłania do tekstów źródłowych oraz krótką charakterystykę przywoływanych w tekście osób. Całość okraszona jest opisem epoki, kultury i klimatu społecznego, jaki panował w tym społeczeństwie, co pozwala zrozumieć pewne motywy działania.

Druga część książki to opis działalności księdza Bosko. Zawiera się ona w czterech podrozdziałach: kapłan, wychowawca, pisarz i publicysta oraz święty. Dzięki temu możemy spojrzeć na tego wielkiego kapłana przez pryzmat prowadzonej przez niego posługi. Cennym dodatkiem jest aneks zawierający list z Rzymu, który ksiądz Bosko napisał do swoich współbraci oraz wychowanków. Ukazuje on wielką troskę tego duszpasterza o tych, do których został posłany przez Pana. Również nieoceniona wydaje się być bibliografia na końcu, dzięki której czytelnik może z łatwością odszukać inne dzieła o osobie księdza Bosko.

Cieszę się z tego, że dzięki tej książce mogłam sobie uporządkować posiadane przeze mnie informacje, poznać wiele nowych aspektów i spędzić ten czas u boku św. Jana Bosko. Po lekturze tej książki czytelnik poza poszerzeniem swojej wiedzy poszerza też swoje serce, gdyż myślę, że wielu zafascynowanych postacią księdza Bosko również zacznie z nowym zapałem pełnić dzieła, które Pan podpowiada im w sercu. Niech umiłowanie Niepokalanej oraz Chrystusa Eucharystycznego i nam dodaje sił w drodze do wieczności.
link do książki: https://wydsal.pl/swieci-i-blogoslawieni/755-spotkac-ksiedza-bosko.html

3 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *