Antologia tekstów Ewagriusza z Pontu
Uncategorized

Antologia tekstów Ewagriusza z Pontu

Dzisiaj znowu powrócimy do myśli wielkiego mnicha Ewagriusza z Pontu. Ostatnio przeglądając książki wydawnictwa tyniec uznałam, że jest to chyba moje ulubione wydawnictwo, w którym wydawanych jest wiele książek odpowiadających na moje przemyślenia i wątpliwości. “Antologia tekstów Ewagriusza z Pontu” zawiera w sobie wybór z traktatu o praktyce ascetycznej, o ośmiu duchach zła oraz o różnych rodzajach złych myśli.


W wyborze z traktatu o praktyce ascetycznej znajdziemy, wspominane już wcześniej u mnie na blogu, osiem złych myśli oraz sposoby jak odeprzeć ich atak. W części zawierającej notatki o ośmiu duchach zła przeczytamy o: obżarstwie, nieczystości, chciwości, gniewie, smutku, acedii, próżności oraz pysze. Tym przed czym autor najbardziej nas ostrzega jest pycha, która niszczy wszelkie inne zasługi i często jest przyczyną występowania innych złych myśli.

Najbardziej rozbudowaną częścią jest “O różnych rodzajach złych myśli”, w której przeczytamy m.in. o porządku następowania złych myśli, snach, pożądliwości i dwóch rodzajach demonów. Ponadto nie zostajemy z tą wiedzą sami, autor od razu przywołuje także sposoby walki ze złymi myślami, informuje nas o konieczności roztropności w ascezie i konieczności wyrzeczenia.

Te teksty okazują się być bardzo pomocne podczas codziennej walki z naszymi słabościami i pokusami. Warto je także przeczytać w czasie przeżywanej acedii, lub też jeszcze przed nią (prewencja to przeważnie mądre posunięcie). Mi ta książka pomogła nazwać wiele zjawisk występujących w moim życiu duchowym, otworzyła oczy na pewne mechanizmy a także podpowiedziała jak sobie z nimi radzić. Uświadomiłam sobie także, że pewne trudności w życiu duchowym obecne są od wieków i nie jestem pierwszym i jedynym człowiekiem na świecie, który się z nimi boryka (poskromiło to trochę moją pychę i poczucie beznadziei).
link do książki: http://tyniec.com.pl/duchowosc/76-antologia-tekstow-ewagriusza-z-pontu-9788373545908.html

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *