Słowo, które przenika
Uncategorized

Słowo, które przenika

Andrzej Draguła, homileta, wydał książkę ze swoimi kazaniami. Wydawnictwo WAM wypuściło na rynek ten zbiór pod tytułem: „Słowo, które przenika”. Nie jest to jednak zbieranina kazań na każdą okazję albo ściąga dla leniwych księży. To nie są kazania, które można wygłosić wszędzie, zawsze i bez zastanowienia. Bo słowo, żeby przenikało, musi trafić na odpowiednie warunki.

Spoglądanie na Ewangelię z ks. Dragułą to nieustanne wycieczki przez książki, filmy, piosenki i wydarzenia współczesne. Uspokajam jednak zgorszonych, to naprawdę ksiądz, więc nie brakuje także odwołań do tekstów papieży, dokumentów Kościoła czy po prostu innych fragmentów Pisma Świętego i to w językach oryginalnych. Może w całej tej gęstwinie trochę rzadko wprost pada słowo „Bóg”, ale w końcu wszystko kręci się wokół Niego i tego, jak by się tu do Niego zbliżyć.

Napisałam, że to ksiądz. Niektórych może to odstraszyć. Nieraz słyszałam, że kapłani mówią to, co mówią, bo tak muszą, bo taki mają zawód. Dlatego wszystko jest takie ugładzone, spokojne, nudne. Żadnego z tych przymiotników nie użyłabym do tego autora. Zapewne specjalnie, ale prowokuje. Stawia pytania i dylematy. Nie zawsze odpowiada, nie zawsze je rozwiązuje, ale omawia problem od wielu stron. Mówi, co inni mówili a ten temat. Może z pokory, może z nieśmiałości, a może z innego powodu, rzadko ujawnia swoje zdanie. Raczej zbiera i powtarza. Choć sam dobór przykładów i ich kolejność zdradza poglądy autora.

Każde kazanie kończy się datą wygłoszenia (albo napisania, ale po co pisać, skoro się nie mówi). To ważne, bo prawdopodobnie najlepiej brzmiały one na tamtą chwilę. Dziś, kiedy się do nich wraca, nie wszystko się kojarzy (najstarsze są sprzed prawie 4 lat!). Ciekawa też jestem jak one brzmiały, jak zostały wypowiedziane, jakim głosem, jakim gestem podkreślone.
Aaa! I na koniec coś, co jest na końcu i za co jestem szczególnie wdzięczna: indeks cytatów biblijnych. Dzięki niemu po siglach można dojść do konkretnego fragmentu, do Ewangelii czytanej danego dnia.

Link do książki: https://wydawnictwowam.pl/prod.slowo-ktore-przenika.11445.htm?sku=76229

Jeden Komentarz

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *