Opowieść pielgrzyma. Autobiografia
Uncategorized

Opowieść pielgrzyma. Autobiografia

W dniu wspomnienia św. Ignacego Loyoli (31 lipca) sięgnęłam po kolejną książkę, która zawiera życiorys tego wielkiego świętego. Książka pomimo tego, iż nie jest pierwszą biografią św. Ignacego, którą czytam okazała się być interesującą i przydatną pozycją. “Opowieść pielgrzyma” to książka wydana przez wydawnictwo WAM.

Jest to autobiografia, którą św. Ignacy podyktował jednemu z towarzyszy na prośbę jego synów, którzy należeli do Towarzystwa Jezusowego. “W swoim sposobie opowiadania postępuje Ojciec Ignacy tak samo, jak we wszystkich innych sprawach. A mianowicie czyni to z taką jasnością, że to, co już należy do przeszłości, staje przed człowiekiem tak, jakby to teraz widział. I nie trzeba mu było zadawać żadnych pytań, bo o tym, co było potrzebne do zrozumienia jego opowiadania, zawsze Ojciec sam nie zapomniał powiedzieć.” (z przedmowy o. Ludwika Gonsalvesa da Camara) Ojciec Ludwik szedł do swojej izdebki i spisywał własnoręcznie w punktach wszystko co usłyszał od Ignacego Loyoli. Później zaś spisywał to obszerniej w sposób jaki możemy ujrzeć w książce.

W książce znajdziemy również bardzo obszerne przypisy, które rozjaśniają tło opisywanych wydarzeń, przybliżają sylwetki wspomniane w tekście oraz wyjaśniają kulturę i zwyczaje danej epoki. Jest to krótka pozycja zawierająca najważniejsze i podstawowe informacje. Jej dużym plusem jest to, że treści dyktowane były przez samego Założyciela Towarzystwa Jezusowego, który jak sam deklaruje mówi o wszystkim nie zatajając swojej ułomności i grzeszności.
link do książki: https://wydawnictwowam.pl/prod.opowiesc-pielgrzyma.12025.htm?sku=79434

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *