Świadek prawdy
Uncategorized

Świadek prawdy

Wielu ludzi w Polsce określa się jako przedstawicieli “pokolenia JPII”. Ja zaliczyłabym się dużo bardziej do pokolenia Benedykta XVI. To właśnie w czasie posługi tego papieża miał miejsce mój rozwój duchowy. Dorastając i wzrastając w wierze czytałam teksty papieża Benedykta XVI. To właśnie z nim odkrywałam piękno liturgii, poznawałam podstawy chrześcijaństwa, a także nie mając jeszcze wyrobionej opinii w wielu sprawach szukałam jego zdania na dany temat. Oczywiste więc dla mnie było, że sięgnę po książkę pt.” Świadek prawdy”, która jest najpełniejszą biografią Josepha Ratzingera.

Książkę rozpoczyna przedmowa papieża Franciszka. Później następuje szczegółowa biografia, która zawiera w sobie rozdziały podzielone na mniejsze części. Znajdziemy tam informacje o: rodzinie Ratzingerów, rozwoju nazizmu, drodze do kapłaństwa, teologiczne dojrzewanie, opisy czterech sesji soboru, posługę arcybiskupią w Monachium, pierwsze lata w Rzymie, roku dwutysięcznym, posługę jako dziekan Świętego Kolegium, konklawe, relacje z Janem Pawłem II, posługę papieską, aż do abdykacji. Czyli krótko mówiąc, są tu opisane wszystkie ważne fakty z życia tego wielkiego teologa. Wszystko zaś okraszone jest wiedzą historyczną i tłem politycznym.

Myślę, że warto poznać fakty z życia ojca świętego, aby też lepiej zrozumieć jego postępowanie, słowa i nauczanie. Czasy w jakich żył, rodzina w której się wychował, doświadczenia życiowe- to wszystko nie pozostaje bez wpływu na całą osobowość człowieka. Benedykt XVI jest dla mnie ogromnym autorytetem i bardzo chciałabym usiąść z nim na długą rozmowę ze szklanką soku pomarańczowego w ręce. Wierzę, że w wieczności będziemy mieli na to odpowiednią ilość czasu. Teraz pozostaje mi tylko zgłębiać jego nauczanie i czerpać z niego jak najwięcej korzyści dla ducha oraz umocnienia w drodze do świętości.

Link do książki: https://wydawnictwowam.pl/prod.swiadek-prawdy.11995.htm?sku=77080

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *