Miłosierdzie. Niemożliwe staje się możliwe
Uncategorized

Miłosierdzie. Niemożliwe staje się możliwe

To prawda, rok miłosierdzia za nami. Nie mogę się jednak przemóc i zacząć czytać o Stanisławie Kostce, patronie tego czasu. Boże miłosierdzie wciąż mnie pociąga. Po autorach polskich, sięgnęłam po książę kard. Christopha Schönborna „Miłosierdzie. Niemożliwe staje się możliwe” wydanej przez oficynę W drodze.
Wiedeński kardynał trafił w moje serce doborem przewodników po temacie miłosierdzia. A właściwie przewodniczek. Rozdział otwierający opiewa co prawda Jana Pawła II, ale w kolejnych ukazują się przede wszystkim święte kobiety: Edyta Stein i Katarzyna Sieneńska. Nie brakuje oczywiście Siostry Faustyny. Osobny (chyba najlepszy!) rozdział poświęcony został Maryi.

To „chyba” przy zachwycie nad fragmentem o Matce Bożej wynika z konfrontacji z rozdziałem o sakramencie spowiedzi. O ile w tym pierwszym urzeka delikatność, z jaką autor mówi o Maryi, o jej spojrzeniu, jej przykładzie, o tyle na temat spowiedzi pisze zdecydowanie. Konkretne warunki (nie te znane z katechizmu :)), które trzeba spełnić, żeby lekarstwo, jakim jest ten sakrament, było skuteczne. I jak najmniej gorzkie.

Schönborn niebanalnie przeprowadził też przez uczynki miłosierdzia. Nie omawiał każdego z nich z osobna, ale potraktował je łącznie. Pytał o ich sens i prawdziwość. Autor jako dogmatyk, naukowiec, nie bał się też konfrontacji z pytaniem, które wybrzmiewało chyba od zawsze, a szczególnie głośno pytał o to Immanuel Kant. Czy wykonywanie uczynków miłosierdzia z powodów religijnych jest moralnie dobre? Czy po tym, jak coś robimy, bo Bóg tego chciał, można mówić, że było to dobre. Kardynał nie ma tych wątpliwości. A nie odpowiada z własnego widzimisię, ale autoryzuje swoją opinię analizą odpowiedniego fragmentu Pisma Świętego. I tak jest w całej książce. Ogromna wiedza i dziesiątki skojarzeń przekazane w bądź co bądź krótkiej, bo stosiedemdziesięciostronicowej książeczce o miłosierdziu.

Link do książki: https://www.wdrodze.pl/opis,884,Milosierdzie__Niemozliwe_staje_sie_mozliwe.html

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *