Pamiętniki Jonasza
Uncategorized

Pamiętniki Jonasza

Moja ulubiona postać biblijna? Bez wątpienia Jonasz. Dlaczego? Bo długo myślałam tak jak on. No dobra, cały czas mi się zdarza przed czymś uciekać. W rolę tego proroka wcielił się też Cyprian Klahs. I nie tylko w niego. W książce „Pamiętniki Jonasza i inne apokryfy” znalazłam dobrze znane biblijne historie opowiedziane z innej perspektywy. A to wszystko dzięki wydawnictwu W drodze.

Rozdział o Jonaszu to na przykład pamiętnik proroka. Pisany do momentu wyrzucenia ze statku. Trochę szkoda, ciekawe co myślał we wnętrzu wieloryba. A może nie miał czasu zajęty śpiewaniem psalmu? W każdym razie bohater przeprowadza nas przez tę historię od swojej strony. W kilku momentach w jego uczuciach mogłam odnaleźć siebie. Aż dochodzi do pytania: kim ja jestem? Sam sobie odpowiada. Bardzo ciekawie. Ale to już zostawiam do doczytania.

Poza Jonaszem jest Jakub, Eliasz, Kohelet i jeszcze inni. Panie są tylko dwie: Samarytanka i Maria Magdalena. Historię tę pierwszej opowiada dzban, który trzymała w dłoniach w momencie spotkania Jezusa. Autor rezolutnie zauważa: skoro dzban ma ucho, to słuchał Zbawiciela, zgodnie z Jego radą: kto ma uszy, niechaj słucha. Fabuła do przekazania znana, ale to, na co o. Klahs postawił akcent, co podkreślił, zdradza jego poglądy, a mnie pomogło inaczej zobaczyć całe wydarzenie.

Podsumowując, „Pamiętniki” to nie nie tylko lekki styl i dobry humor, ale też poważne tematy do rozważań.

Link do książki: https://www.wdrodze.pl/opis,1302,Pamietniki_Jonasza_i_inne_apokryfy.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *