Acedia dziś
Uncategorized

Acedia dziś

Ave,
w poprzednim wpisie poruszaliśmy temat acedii. Wydawnictwo Tyniec wydało kilka książek, które poruszają tę, jakże ważną, problematykę. Dzisiaj kolejna książka, tym razem autorstwa Włodzimierza Zatorskiego OSB pt. “Acedia dziś”. Porusza ona temat acedii we współczesnym świecie. Dzisiaj chciałabym wspomnieć o przejawach acedii, które wymienię właśnie za tą książką.

„Demon acedii, nazywany także demonem południa, jest najuciążliwszy spośród wszystkich demonów.”

Pierwszym i najbardziej widocznym znakiem acedii jest wewnętrzny niepokój, którego częstą formą jest neurotyczny aktywizm zawodowy. Przejawami takiej ucieczki i braku umiejętności przyjmowania rzeczywistości takiej jaką jest są wszelkie formy uzależnień. Ponadto przejawia się szczególnie w pragnieniu uznania, ambicjach bycia lepszym oraz uzyskania potwierdzenia siebie. W człowieku pojawia się wtedy ogromne napięcie: z jednej strony wołanie o pomoc, a z drugiej złość na wszystko i wszystkich. Do zewnętrznych objawów acedii możemy zaliczyć także: potrzebę ciągłych zmian, lęk, przesadną troskę o własne zdrowie, nienawiść do wyuczonego zawodu połączoną z pragnieniem zdobycia innego, oskarżanie innych ludzi o swoje złe samopoczucie psychiczno-duchowe, nieszczęścia lub niepowodzenia, kompulsywne poszukiwanie rozrywki, by odurzyć wewnętrzny ból i cierpienie, nieopanowana potrzeba ludzkiego towarzystwa, pozory cnoty, ogromna trudność w spełnianiu codziennych obowiązków, niszczący maksymalizm, pracoholizm oraz niechęć do życia. Wszystkie wymienione są przejawami różnego rodzaju ucieczki od konfrontacji z trudami istnienia.

Acedia jest umiłowaniem sposobu życia demonów,
czyni chód chwiejnym; nienawidzi pracowitości,
walczy przeciw wyciszeniu duszy;
jest namiętnością udaremniającą śpiew psalmów,
opieszałością w modlitwie,
rozluźnieniem w ascezie,
sennością zbyt wcześnie przychodzącą,
snem obracającym się wokół siebie,
brzemieniem szaleństwa,
nienawiścią celi,
przeciwniczką trudów;
przeciwieństwem wytrwałości,
wędzidłem dla rozmyślania,
nieznajomością Pism,
wspólniczką smutku,
jest jakby zegarem odmierzającym porę posiłku (De vitiis 4).


Jeśli chcecie poznać sposoby na pokonanie acedii, zapoznać się bliżej z tym pojęciem oraz rozpoznać jej objawy w życiu wewnętrznym to warto sięgnąć po tę książkę. Jest to krótka pozycja zawierająca wszystkie potrzebne informacje do zapoznania się z podstawowymi informacjami i rozwoju duchowego.
link do książki: http://tyniec.com.pl/acedia/73-acedia-dzis-9788373543270.html

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *