Życie duchowe
Uncategorized

Życie duchowe

Jak zadbać o swoje życie duchowe nie stosując żadnych trików i skrótów? Czy musimy być zdolni, do tego, aby rozwijać swoje życie duchowe? Na te i inne pytania odpowiada rekolekcjonista i kierownik duchowy Stanisław Biel SJ w książce pt. “Życie duchowe bez trików i skrótów”.

Muszę przyznać, że na początku byłam dość mocno rozczarowana tą książką, gdyż uznałam, że zawiera ona oczywiste informacje, które są mi już dobrze znane. W książce ujrzymy rozdziały odnoszące się do: relacji z Jezusem, trzech wymiarów relacji, modlitwy, misterium inicjacji, sakramentu pojednania i kierownictwa duchowego, rewizji dnia i życia, kryzysów i strapień duchowych, ascezy oraz akceptacji cierpienia i śmierci. Czyli podstawowe informacje, o których każdy wierzący powinien wiedzieć okraszone odrobiną nauczania św. Ignacego.

Mimo początkowej niechęci postanowiłam dać tej książce szansę, i tu zaskoczenie. Dotarło do mnie, że właśnie tym ma być ta książka- nie kolejnym poradnikiem jak lepiej żyć i nie swoistym duchowym coachingiem, a właśnie powrotem do podstaw- przypomnieniem tych fundamentów na których osadza się i kształtuje nasza duchowość. Każda z poruszonych kwestii opisana jest jasno i zrozumiale, ojciec Biel podaje też liczne przykłady ze swojego życia lub osób, które prowadził w kierownictwie duchowym. Ponadto tym, co bardzo mi przypadło do gustu jest mnogość cytatów, które potwierdzają stawiane tezy.

Książka ta przypomniała mi, że podczas przeżywania kryzysów lub po prostu chęci rozwoju duchowego nie muszę, a wręcz nie powinnam szukać tanich trików i sztuczek, lecz skupić się na tych podstawach, wśród których można wymienić modlitwę i sakramenty. Jezus nie pyta o to czy potrafimy rozwijać nasze życie duchowe, lecz czy chcemy…
link do książki: https://wydawnictwowam.pl/prod.zycie-duchowe-bez-trikow-i-skrotow.12080.htm?sku=79721

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *