Acedia. Duchowa depresja
Uncategorized

Acedia. Duchowa depresja

Ave,
dzisiaj razem sięgniemy po kolejną książkę, która opiera się na nauce duchowej Ewagriusza z Pontu. Jeśli nie pamiętasz poprzedniego wpisu i nie kojarzysz kim jest Ewagriusz z Pontu kliknij tutaj. Tytuł dzisiejszej książki “Acedia. Duchowa depresja” może okazać się bardzo chwytliwy, w obecnych czasach, gdzie obniżenie nastroju i depresja dotykają tak wielu ludzi. Czym zatem jest acedia?

Acedia to nierozerwalna część życia duchowego. W acedii rozpada się “stary człowiek, który ulega zepsuciu na skutek zwodniczych żądz” (Ef 4,22). Dzięki temu może powstać “człowiek nowy, stworzony według Boga, w sprawiedliwości i prawdziwej świętości” (Ef 4,24). Acedia jest zjawiskiem skomplikowanym i pełnym sprzeczności. To wada i namiętność, z powodu której człowieka dotyka najprawdziwsze cierpienie. Jej korzenie można odnaleźć w zakochaniu w sobie, które nienawidzi wszystkiego poza sobą. Napędzana jest przez gniew, agresję i żądzę.

Niemożność wypełnienia żądz i związana z tym frustracja przywołują smutek, uczucie rozczarowania i pustki, które to są stanem bezpośrednio poprzedzającym acedię. Smutek i acedia nie są tym samym, jednakże są w tak ścisłym pokrewieństwie między sobą, że Ewagriusz przywołuje je jednym tchem. Co zatem jest charakterystyczne dla acedii i odróżniające ją od smutku? To równoczesne i długotrwałe pobudzenie pożądliwości i popędliwości. Acedia będąc niezadowolona z teraźniejszości łaknie tego, co przyszłe; jest zwrócona wstecz i do przodu. Z powodu swej długotrwałości i kulminacji innych namiętności przyjmuje ostatecznie formę depresji duchowej.

Jako lekarstwo na acedię Ewagriusz przepisuje wytrwanie. Nie ma na myśli ślepego cierpiętnictwa, a zdanie się na Boga. Tylko spotkanie z Bogiem, który jest miłością uzdrawia z niewłaściwej miłości własnej.
link do książki: http://tyniec.com.pl/acedia/71-acedia-duchowa-depresja-9788373542174.html

Jeden Komentarz

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *