Uncategorized

Czarna owca

Witajcie kochani,
Dzisiaj mam dla was recenzję kolejnej książki siostry Małgorzaty Borkowskiej OSB “Czarna owca”, która została wydana przez wydawnictwo tyniec. Jest to, jak widzimy w podtytule, szkic biografii bł. Matki Kolumby Gabriel.

Muszę szczerze przyznać, że gdy rozpoczynałam czytanie tej książki byłam odrobinę zdziwiona i zniechęcona widząc jak bardzo dokładny jest to życiorys oraz jak wiele nazwisk i szczegółów historycznych zawiera. Niestety nie są to informacje, których poszukuję. Jednakże już po pierwszym rozdziale zachwycił mnie (nie pierwszy już raz zresztą) styl pisania siostry Małgorzaty i z zapartym tchem czytałam o losach Matki Kolumby. Wraz z główną bohaterką przeżywałam kolejne etapy życia zakonnego. Później towarzyszyłam jej w czasie podjęcia obowiązków ksieni, a także i wtedy, gdy w jej życiu wydarzyła się trudna sytuacja, która zmusiła ją do opuszczenia murów klasztoru.

Towarzyszenie bohaterce książki w jej trudnej wędrówce na wygnaniu oraz konsekwentne poszukiwanie prawdy pokazało mi jak należy postępować w trudnych sytuacjach. Receptą jest relacja z Panem Bogiem, nieopuszczanie modlitwy i działanie zgodne z natchnieniami Ducha. Historia tej siostry nie stała się dla mnie ważna w sensie historycznym, na pewno nie zapamiętam też wszystkich szczegółów z jej życia. Tym co utkwiło w mojej pamięci będzie prostota, ubóstwo, poświęcenie i bezinteresowność, którymi to cechami emanowała każdego dnia.

Matka Kolumba nazwana czarną owcą zakonu jest przykładem zaufania Bogu pomimo wielu trudności, a zwłaszcza tych, które nie są zależne od nas samych. Wszelkie oszczerstwa, pomówienia, niechęć od otoczenia warto oddawać Panu i trwać w posłuszeństwie Kościołowi, nawet jeśli wydaje nam się (lub jesteśmy pewni), że podjęte co do nas decyzje nie są słuszne. Jest to osoba, którą warto naśladować, nie tylko w życiu zakonnym. Jan Paweł II w 1993 roku ogłosił matkę Kolumbę błogosławioną. Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 24 września.
link do książki: http://tyniec.com.pl/duchowosc/986-czarna-owca-9788373547667.html

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *