Camino de Santiago
Uncategorized

Przewodnik dla pielgrzymów- Camino de Santiago

Witajcie, ostatnio dodałam wpis z książką Camino de Santiago.
Dzisiaj znowu pozostajemy przy drodze św. Jakuba. Wydawnictwo WAM ma w swojej ofercie przewodniki po kilku trasach Camino, o których to przewodnikach chciałabym dzisiaj szepnąć kilka słów.
Być może już wiecie, że dwa lata temu wraz z moją mamą przeszłam szlak Camino Primitivo ze startem w Oviedo. Szłyśmy wtedy nie posiadając żadnego książkowego przewodnika. Dość sporo informacji zgromadzone miałyśmy w plikach pdf i na różnych screenshotach z grup dyskusyjnych. Jednakże wielość informacji oraz brak ich uporządkowania nie zachęcały (przynajmniej mnie) do korzystania z nich.

Czy zatem konieczne jest posiadanie przewodnika na trasie Camino i zapewne bez niego się zgubimy? Oczywiście, że nie. Jednakże znajomość trasy, wskazówki oraz mapy mogą okazać się bardzo pomocne. Na trasie wielokrotnie byłam w sytuacji, gdy nie wiadomo było w którą stronę udać, warto więc być “zabezpieczonym”.

W obu przewodnikach znajdziemy najpierw wstęp, który zawiera: genezę i historię pielgrzymowania do Santiago de Compostella, informacje dotyczące paszportu pielgrzyma i certyfikatów, informacje przydatne do przygotowania do Camino, wskazówki przy pakowaniu plecaka oraz dział z informacjami co czeka nas na Camino. W opisie trasy znajdziemy wskazówki: co warto wiedzieć, informacje o mszach świętych, adresy noclegów oraz co warto zobaczyć. Informacje wzbogacone są także zdjęciami, mapami oraz wykresami ukształtowania terenu. Trasa podzielona jest na poszczególne etapy, co jest bardzo pomocne przy planowaniu drogi. Ponadto w obu tych przewodnikach znajdziemy pełny opis drogi do Fisterry i Muxii.

Myślę, że naprawdę warto mieć wszystkie informacje zgromadzone w jednej książce, która jest nowa i jeszcze aktualna 😉
Ponadto autor przeszedł te szlaki, więc wie o czym mówi. Wskazówki (zawarte we wstępnych rozdziałach) mogą okazać się bardzo przydatne, szczególnie dla osób, które wyruszają na szlak po raz pierwszy. Pamiętajmy, że na szlak nie warto brać rzeczy niepotrzebnych, gdyż wszystko ma swoją wagę i będzie wymagało dźwigania tego na własnych barkach. Warto więc zaufać i skorzystać z polecanych pozycji książkowych, w których mamy zgromadzone wszystko w jednym miejscu (z tego co widziałam można zapatrzyć się także w wersję ebook).
linki do przewodników:
https://wydawnictwowam.pl/prod.camino-de-santiago.12222.htm?sku=79158
https://wydawnictwowam.pl/prod.camino-portugues.12223.htm?sku=77280

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *