Camino de Santiago
Uncategorized

Camino de Santiago

Szlak świętego Jakuba przeżywa współcześnie swoje odrodzenie i coraz większa liczba pielgrzymów wyrusza na tę wymagającą wędrówkę. Ostatnio czytałam książkę, która pozwoliła mi powrócić do wspomnień z mojego Camino oraz wzbogaciła mnie o wiele nowych informacji. “Camino de Santiago. Między historią, legendą i mitem” wydawnictwa WAM to książka warta polecenia każdemu kto interesuje się szlakiem Jakubowym. 

W książce znajdziemy historię Camino de Santiago, która pozwoli nam uświadomić sobie jak rozwijała się ta ścieżka pielgrzymów. Poznamy także dzieje Drogi Jakubowej, co będzie pomocne przy rozróżnieniu czy jest to droga apostolska, czy raczej powinniśmy ją nazwać gwiezdnym szlakiem, który kojarzony byłby z pogaństwem. Zapoznamy się także z sylwetką historycznego pielgrzyma, a więc dowiemy się kim był, jak wyglądał oraz jakie były motywacje jego pielgrzymowania.

Jednymi z najbardziej interesujących mnie informacji są te, które opisują symbole pielgrzyma i wyjaśniają ich znaczenie. W tym samym rozdziale znajdziemy także opis tradycyjnych rytuałów pielgrzymich. Najbardziej rozbudowaną częścią książki jest ta zawierająca legendy ze szlaku. Przyporządkowane są one do poszczególnych szlaków i miejscowości, co pomaga odnaleźć się w ich mnogości. Na końcu książki znajdziemy także kilka zdjęć ukazujących najbardziej charakterystyczne punkty, które możemy spotkać na szlakach.

Książka warta jest polecenia każdemu, kto przebył choć kawałek Camino. Będzie też ucztą dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą samodzielnie wyruszyć na szlak. Myślę, że ciężko jest ją przeczytać jednokrotnie bez potrzeby wracania do niej, gdyż cechuje się dokładnością w opisach i wielością interesujących ciekawostek. Jest to podręczne kompedium wiedzy o Szlaku św. Jakuba, do którego warto wracać zarówno z sentymentu, jak i chęci zgłębienia wiedzy. Dobre wykonanie i stylowe wykończenie są wisienką na torcie (zawartość jest równie dobra jak okładka) 🙂
link do książki: https://wydawnictwowam.pl/prod.camino-de-santiago.12568.htm?sku=79924

3 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *