Po tej stronie nieba- młodzi święci
Uncategorized

Po tej stronie nieba- młodzi święci

Ave, jak wiecie temat dążenia do świętości jest mi bardzo bliski. Istotna jest dla mnie również tematyka rozeznawania powołania, które będzie bazowało na naszych uzdolnieniach i preferencjach oraz będzie zgodne z wolą Bożą. Dziś zakończyłam lekturę książki, która łączy oba te tematy w jedną całość ukazując życie młodych ludzi, którzy w sercach niektórych uznawani są za świętych, choć nie zostali oni ogłoszeni świętymi oficjalnie przez Kościół. Mówię tutaj o książce “Po tej stronie nieba”.

Znajdziemy w niej historie 19 osób, które mogą być dla nas inspiracją do podjęcia działań zgodnie z pragnieniami serca, czasem wbrew “doradcom tego świata”. Są to historie ukazujące, że położenie ufności w Bogu i wierność Jego nauce obfituje wewnętrznym pokojem, który rozlewa się także na ludzi wokół i ma moc przemieniania choć cząstki tego świata. Nie wszystkie opisane tutaj historie (a zasadniczo prawie żadna) dotyczą świętych ogłoszonych przez Kościół. Ukazani są tutaj ludzie, którzy umarli w opinii świętości. Autor ukazuje, że aby zostać świętym nie potrzeba żadnych heroicznych czynów, ani też pobożnego usposobienia, które nieustannie towarzyszy danej osobie już od poczęcia. Tak naprawdę jedyne czego potrzeba to łaska Boga, bo bez niej nic nie jesteśmy w stanie uczynić.

Czytając historie ludzi nam współczesnych oraz w podobnym do naszego wieku odkryć możemy, że świętość jest możliwa zawsze. Czytając opowieści o tych osobach zauważyć możemy także jak bardzo różnią się oni między sobą. Tym co ich łączy to żywa relacja z Panem. Historia życia, usposobienie, zawód, realizacja powołania są indywidualne dla każdej jednostki. Po lekturze tej książki warto rozejrzeć się wokół i w swoim własnym otoczeniu znaleźć “świętych”. Nie przykładajmy jednego wzorca do każdej napotkanej osoby i nie zmieniajmy jej na siłę, tak jakby nasze spojrzenie na świętość i nasza droga do niej była tą “najlepszą i jedyną słuszną”. Pozwólmy ludziom działać zgodnie z działaniem Ducha Świętego, wspierajmy ich i czerpmy to co dobre i pasujące do naszych działań. Dzięki tej książce przypomniałam sobie jak ważna jest różnorodność we wspólnocie i nasza chęć dzielenia się naszymi darami z innymi oraz czerpania z talentów bliźnich.

Niezależnie czy zgodzimy się z opinią autora, co do świętości przytoczonych osób oraz czy nawiązujemy podobnie koleżeńskie relacje ze świętymi jak Szymon Żyśko, to myślę, że jest to jedna z tych lekkich pozycji wartych przeczytania. Treści przeczytane w książce mogą stać się zaczynem do osobistych przemyśleń i podjęcia działań zgodnych z własnym powołaniem.

link do książki: https://wydawnictwowam.pl/prod.po-tej-stronie-nieba.12071.htm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *