Niczego nie musisz udawać
Uncategorized

Niczego nie musisz udawać

Witajcie, ostatnio sięgnęłam po nowość od wydawnictwa WAM “Niczego nie musisz udowadniać. Dlaczego możesz przestać tak bardzo się starać.” autorstwa Jennie Allen.  Chciałabym dzisiaj podzielić się z wami moimi przemyśleniami, które towarzyszą mi po lekturze tej książki.

Zacznijmy od okładki, bo choć “nie ocenia się książki po okładce” to ma ona dla mnie duże znaczenie i często jest czynnikiem warunkującym, czy skuszę się i sięgnę po daną książkę. Okładka bardzo mi się podoba, jeśli chodzi o jej stylistykę, niestety jednak mam do niej duży zarzut o małą jej trwałość i odporność na zniszczenia i zabrudzenia. Dla mnie, jako dla osoby, która aż przesadnie dba o książki jest to bardzo przykry fakt, gdy każdy nawet najmniejszy czynnik środowiska wpływa na stan okładki.

Skupmy się jednak na wnętrzu książki, przecież to ono jest najważniejsze. Chcę być z wami szczera, więc muszę przyznać, że nie jest to rodzaj książki, którą będę wychwalać pod niebiosy, choć jest też parę rozwiązań i treści, które bardzo mi w niej przypadły do gustu. Zacznijmy więc od rzeczy, która najbardziej mi się spodobała, a mianowicie wprowadzenie do każdego nowego rozdziału w formie rozważań fragmentów Pisma Świętego widzianego oczami jednego z bohaterów uczestniczących w tych wydarzeniach. Taka forma ukazana trochę w postaci medytacji ignacjańskiej pozwala zwrócić uwagę na nowe aspekty. Ponadto odniesienie podanych treści do Pisma przypomina, że wszelkie nasze trudności i sytuacje życiowe zostały już opisane w Piśmie Świętym i Jezus zawsze był i jest blisko ludzi, którzy je przeżywają.

To co nie przypadło mi do gustu w tej książce to forma narzucania swojego zdania, oraz bardzo silne naleciałości coachingu (tego potocznego, nie zaś profesjonalnie przygotowanych porad). Rozważania psychologiczno- motywujące, które obecne są w zadaniach rozpisanych przed każdym rozdziałem oraz sposób formułowania zdań i opinii był dla mnie bardzo odpychający i męczliwy.

Podsumowując, książka jest z gatunku tych, które można przeczytać szybko i gładko. Jest to forma poradnikowa, która przybiera postać motywacji czytelnika do podjęcia działania. Myślę, że może się spodobać osobom, które lubią czytać amerykańskie poradniki. Treści w niej zawarte mogą przyczynić się do jakiegoś rozwoju duchowego, choć nie wiem czy zadowoli ona wymagających czytelników, będących już na pewnym poziomie rozwoju duchowego.
Chętnie poznam też wasze opinie, jeśli ją czytaliście 🙂
link do książki: https://wydawnictwowam.pl/prod.niczego-nie-musisz-udowadniac.12079.htm?sku=78668

Jeden Komentarz

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *