Siedem grzechów głównych
Uncategorized

Siedem grzechów głównych- Fulton J. Sheen

Dzisiaj kolejna garść przemyśleń po lekturze książki. Tym razem jest to książka autora, którego mam nadzieję nie trzeba wam przedstawiać. A jeśli jeszcze ktoś nie zna abpa Fultona Sheena to szczerze polecam sięgnąć również po kilka innych jego pozycji książkowych.

“Siedem grzechów głównych” to interpretacja słów, które Chrystus wypowiedział na krzyżu. Fulton Sheen ukazał te słowa w kontekście siedmiu grzechów głównych, które to rozmyślania zaskakująco celnie trafiają do czytelnika. Autora cechuje ogromna wnikliwość i znajomość duszy ludzkiej, co wpływa na to, iż praktycznie wszystkie zawarte w tej książce uwagi i wskazówki są celne i pożyteczne. Refleksje przekazane są w sposób zrozumiały i prosty, bez niepotrzebnych ozdobników, które mogłyby odciągnąć uwagę czytelnika od sedna problemu. Nie zauważymy tutaj schlebiania i zgody na ludzkie słabości. Na końcu każdego rozdziału znajdziemy krótkie utwory poetyckie, które choć osobiście nie przepadam za taką formą tekstową, bardzo trafnie odpowiadają uprzednio prezentowanym treściom w poszczególnych rozdziałach.

Jednym z najbardziej przemawiających do mnie fragmentów książki jest ostatni rozdział, gdzie autor snuje refleksję nad obecnością żołnierzy przy grobie Jezusa. Nigdy dotąd nie zastanawiałam się nad tym faktem, traktując takie zachowanie żołnierzy jako oczywistość. Ukazało mi to jak często czytam Pismo święte będąc przyzwyczajona do przekazanych w nim treści i nie zastanawiając się jak “dziwne”oraz niosące za sobą głęboką symbolikę fakty znajdują się w opisywanych wydarzeniach.

Książka jest krótka, możliwa do przeczytania w jeden wieczór. Jednakże teksty w niej zawarte nie są płytkie i potrafią stać się początkiem głębszej refleksji i medytacji. Jest to jedna z tych książek, którą mogę polecić z czystym sumieniem. Warto po nią sięgnąć 🙂
link do książki: https://www.wdrodze.pl/opis,1546,Siedem_grzechow_glownych.html

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *