Zatrzymaj się albo giń
Uncategorized

Zatrzymaj się albo giń

Współcześnie coraz częściej pędzimy. Dzień za dniem mija nam na zdobywaniu nowych umiejętności, kolekcjonowaniu wrażeń i szukaniu rzeczy, które nas “ubogacą”- nie zawsze duchowo, częściej materialnie. W głębi duszy rodzi się wołanie “Gromadźcie sobie skarby w niebie!”. Wezwanie Jezusa jest jak światło latarni, która nawet w najgorszej niepogodzie i trudnościach wskazuje drogę do portu. Portu, do którego powinniśmy często zaglądać. Jest to przystań w naszej duszy, gdzie znajdujemy ukojenie, odpocznienie i nowe zapasy sił płynące z Sakramentów. Każdego dnia i w każdej chwili powinniśmy mieć w sobie gotowość do nawiązywania dialogów z Bogiem. Aby mieć tą gotowość konieczna jest żywa relacja z Panem opierająca się na Sakramentach i słuchaniu Jego Słowa, które zostało nam przekazane w Piśmie Świętym. 

Czytanie Pisma Świętego wymaga pewnej znajomości kultury, w której dane Słowa były przekazywane. Dobrze byłoby również umieć odnosić czytane Słowa do całości tekstu, nie zaś wyrywać je z kontekstu. Czasem warto skorzystać z pewnego wprowadzenia, refleksji, które będą nam służyć i inspirować do własnych przemyśleń. Dzisiaj chciałabym wam polecić książkę “Zatrzymaj się albo giń” wydaną w wydawnictwie WAM. Książka jest autorstwa księdza Mirosława Malińskiego, który jest znany m.in. dzięki portalowi 2ryby.pl oraz dzięki posłudze w duszpasterstwie akademickim Maciejówka. (inny wpis na ten temat: Boży czas we Wrocławiu, czyli 2ryby.pl, Cherubinowy Wędrowiec i Maciejówka). Znajdziemy w niej krótkie refleksje, które pomogą nam w codziennym spotkaniu ze Słowem. Jest to wstęp do spotkania, a o tym ile będzie ono trwało decydujemy sami. Te krótkie refleksje pozwoliły mi w czytanych fragmentach postawić siebie na miejscu Maryi oraz wielu innych postaci Pisma. Znajdziemy tam także krótkie anegdotki i świadectwa z życia autora, które jeszcze bardziej pomagają odnieść Słowa Pisma konkretnie do własnego życia.

Wiecie dobrze, że często piszę tutaj o książkach, które mają nam pomóc w lekturze Słowa Bożego. Uważam, że czytanie Pisma Świętego to obowiązek chrześcijanina. A nawet powinno być to pragnienie głębsze od obowiązku. Poznając Pismo Święte poznajemy Boga. Znajomość Chrystusa pomaga w coraz większym upodabnianiu się do Niego, co przy pomocy łaski Bożej może przyczynić się do wzrastania ku świętości. Każda z tych książek może stać się zaczynem do samodzielnej wędrówki po kartach Pisma. Tak więc, warto skorzystać z pomocy mądrzejszych od siebie i dać się im wprowadzić w szlaki historii i Zbawienia zapisane na kartach Biblii.
link do książki: https://wydawnictwowam.pl/prod.zatrzymaj-sie-albo-gin.8895.htm?sku=76790

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *