Każdy jest teologiem
Uncategorized

Każdy jest teologiem

Ave,
Dzisiaj kolejna refleksja oparta na lekturze książki. Sięgniemy po książkę wydawnictwa WAM “Każdy jest teologiem”. Być może niektórzy z was już wiedzą, że moim marzeniem było/ jest studiować teologię. Na dzień dzisiejszy staram się pogłębiać moja wiedzę poprzez lekturę różnorodnych książek o tematyce teologicznej oraz – co ważniejsze, poprzez budowanie relacji z Bogiem. Zaintrygował mnie tytuł tej książki i to był główny motyw, by po nią sięgnąć.

“Teologia to taka ludzka rozmowa o Bogu, w której uczestniczy sam Bóg” T. Węcławski

W książce znajduje się dość ciekawa refleksja, w której uczniowie idący do Emaus określeni są jako pierwsi teologowie chrześcijańscy. Nie potrafili oni samodzielnie, za pomocą posiadanych zdolności, odkryć właściwego rozumienia minionych wydarzeń. Przyczyny tej niemocy dopatrywać można w tym, iż znali oni Pisma, lecz podczas ich lektury nie angażowali całego swojego serca. Jednakże dzięki spotkaniu z Panem, relacji z Nim, obserwowanym znakom ich oczy się otworzyły, a oni zrozumieli prawdę. Czerpiąc z doświadczenia uczniów z Emaus można ukazać prawdę, że Zmartwychwstałego możemy poznać dzięki uczestnictwu w Eucharystii i rozważaniu Pisma Świętego.

“Teologia w ścisłym sensie to taka racjonalna ludzka rozmowa o spotkaniu z objawionym Bogiem, w której uczestniczy sam Bóg” R. M. Rynkowski

Również nasze życie codzienne jest okazją do spotkania z Panem. Poszukiwanie Boga w tej rzeczywistości jest okazją do nowego spojrzenia na codzienność, a co za tym idzie przemieniania jej. Teologia jako rozmowa nie tylko przemienia codzienność w miejsce spotkania Boga, ale także jest drogą, która do niego prowadzi. Wczytanie się w historię uczniów idących do Emaus pozwala odkryć wiele miejsc, w których możemy spotkać Boga.

“Każdy kto kocha Boga, jest przynaglony, by stać się w pewnym sensie teologiem” Benedykt XVI

W książce poruszone są (niestety nie wszystkie są nadal aktualne- w związku iż od daty wydania książki minęło sporo czasu) także tematy dotyczące aniołów i diabłów, znaczenia rozmowy i dialogu. Uwzględniony został także wpływ kultury w której prowadzimy rozmowę na jej przebieg- wpływ miejsca, obyczajów oraz pluralistycznego pojmowania świata. To co najbardziej utkwiło mi w głowie po lekturze tej książki to refleksja nad podanym fragmentem z Ewangelii św. Łukasza.
Nie mogę się w pełni zgodzić z opinią, że każdy jest teologiem. Wiem jednak, że każdy może nim być. I myślę, że wyznacznikiem dzięki któremu możemy określać się takim mianem niekoniecznie są ukończone studia teologiczne. Ja wymieniłabym tu na pierwszym miejscu żywą relację z Panem, otwartość serca na Jego słowo i chęć poznawania Prawdy.

link do książki: https://wydawnictwowam.pl/prod.kazdy-jest-teologiem.2390.htm?sku=62519
Wszystkie obecne tu zdjęcia wykonane są przeze mnie podczas zwiedzania Katowic (osiedle Nikiszowiec)

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *