Wanda Półtawska biografia z charakterem
Uncategorized

Wanda Półtawska biografia z charakterem

Witajcie bracia i siostry w Chrystusie;
po krótkiej przerwie spowodowanej czasem intensywnej nauki mogłam powrócić do czytania książek nie dotyczących stricte tematyki moich studiów 🙂 I dzisiaj chcę podzielić się z wami moją krótką refleksją po lekturze książki “Wanda Półtawska. Biografia z charakterem” wydawnictwa WAM. Warto wspomnieć także o tym, że wydawnictwo WAM po raz kolejny pozytywnie zaskoczyło mnie sposobem wykonania i designem okładki. Lubię tę prostotę wykończenia, która cechuje wiele z ich książek.

“Przeżyłam życie w klimacie miłości.”

Biografia pani Wandy Półtawskiej przedstawiona w tej książce podzielona jest na 4 rozdziały- 4 etapy życia pani Wandy. Autor książki dociera do wielu osób z otoczenia pani Półtawskiej, przeprowadza wywiady z tymi osobami i poszukuje prawdy. Muszę przyznać, że z zaciekawieniem przechodziłam przez kolejne karty książki, gdyż panią Wandę “znałam” z książek, których jest autorką. Nie miałam jednak pojęcia o tym, że określa się ją jako osobę kontrowersyjną. Nie znałam także dokładnie jej biografii, losów życia sprzed uwięzienia w obozie, ani charakteru tej postaci.

“Przyjaźń jest najważniejsza, od niej wszystko się zaczyna. Dopiero potem przychodzą głębsze uczucia. Przyjaźń to bezwarunkowa miłość drugiego człowieka, bezwarunkowa podkreślam. Często młodzież pyta mnie, czy jest możliwa przyjaźń między chłopakiem a dziewczyną. Nie ma przyjaźni między chłopakiem a dziewczyną. Jest przyjaźń między człowiekiem a człowiekiem.”

Po wieku dorastania pani Wandy w rozdziale Źródło przechodzimy do opisu wydarzeń wojennych, które stały się udziałem wielu ludzi. Pokazane są tutaj te aspekty wojny, które stały się udziałem pani Wandy. Jej heroizm, odpowiedzialność i troska o inne współwięźniarki ukazane są we wspomnieniach koleżanek, które również doświadczyły tej okrutnej rzeczywistości obozowej. Znając te wydarzenia z przytoczonych opisów w tej książce oraz z innych książek nie mogę wyjść z podziwu nad tym, że w tak ciężkich warunkach ludzie zdolni byli pozbyć się egoizmu i zatroszczyć o drugiego człowieka.

O to właśnie dbał Papież: o zbawienie wszystkich ludzi, on próbował uratować od piekła każdego. Kochał wszystkich ludzi, zapytany, czy nie męczy go tłum, odpowiedział: „Nie ma tłumu, są rzesze osób”.

Później w życiu pani Wandy rozpoczął się piękny okres przyjaźni z Karolem Wojtyłą. Relacja, która rozpoczęła się od sakramentu spowiedzi i relacji kierownictwa duchowego, a towarzyszyła jej przez większość życia. Papież Jan Paweł II był przyjacielem rodziny Półtawskich aż do swojej śmierci. Była to relacja ubogacająca dla obu stron. “Ona zobaczyła w nim dojrzałą męskość kapłana i ojca, a zarazem współczującego brata”- tak mówi o tym Andrzej Półtawski (mąż pani Wandy). “On w miarę tak długiego kierownictwa i współpracy poznawał w niej kobiecość, co przy tak głębokim zainteresowaniu człowiekiem, zwłaszcza zaś sprawami rodziny i małżeńskiej miłości było niewątpliwie ważnym doświadczeniem dla wielkiego duszpasterza i teologa, a także filozofa i poety”.

Macie i musicie planować świętość, działanie, ale nie życie, bo nie macie władzy, żeby dać życie. Każde dziecko jest bowiem dziełem Boga, a nie człowieka.

Pani Wanda poświęciła swoje życia obronie życia ludzkiego. Broni ona zarówno starszych, małżeństwa, młodzież, jak i dzieci nienarodzone. Jej praca i oddanie uratowały życie wielu osobom.  Jest to fakt, o którym warto pamiętać, gdy próbujemy scharakteryzować panią Wandę. Ja już od dawna mam pragnienie, by spotkać panią Wandę osobiście, choć wiem, że pewnie ze względu na jej wiek i mniejsze zaangażowanie w wykłady i konferencje może być to niemożliwe.
Po książkę warto sięgnąć, jeśli jesteście zainteresowani postacią pani Wandy. Wątki wojenne, relacji z papieżem oraz działalność pani Półtawskiej w ochronę życia z pewnością zainteresują niejednego czytelnika.

Wszystkie zdjęcia w tym wpisie są mojego autorstwa. Wszystkie przytaczane cytaty (o ile nie zaznaczono inaczej) to słowa pani Wandy Półtawskiej.

link do książki: https://wydawnictwowam.pl/prod.wanda-poltawska.10642.htm?sku=74448

14 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *