Dekalog księdza Jana Kaczkowskiego
Uncategorized

Dekalog księdza Jana Kaczkowskiego

Dzisiaj chciałabym się z wami podzielić moją refleksją po przeczytaniu książki “DEKALOG księdza Jana Kaczkowskiego” wydawnictwa WAM. Muszę przyznać na początku, że nie znam zbyt dobrze księdza Kaczkowskiego, choć czytałam wcześniejsze książki. Moje refleksje będą dotyczyć tej książki, nie zaś całej osoby księdza- wiem, że wielu z was na temat działalności księdza Jana i jego życia mogłoby powiedzieć o wiele więcej 🙂

Książka jest dobrą pozycją na spędzenie wieczoru w duchu refleksyjności i zadumy nad naszym rozumieniem i wypełnianiem dekalogu. Czytanie dialogu, jaki rozgrywa się pomiędzy księdzem Janem Kaczkowskim a panią Katarzyną Szkarpetowską zmusza czytelnika do zastanowienia się jakich odpowiedzi na tak zadane pytania udzieliłby on sam. Ponadto ksiądz pokazuje wprost (i bez zbędnych wstępów) błędy jakie zauważa w mentalności ludzkiej, procesach myślowych oraz działalności duszpasterskiej w Kościele. Ksiądz Jan Kaczkowski przypomina wymagania Chrystusa i jasną naukę, jaka idzie za poszczególnymi przykazaniami.

Ponadto na końcu książki znajdujemy zapis konferencji księdza Jana dotyczącej spowiedzi. Spowiedź na krawędzi jest wędrówką przez poszczególne przykazania. Przypomina także o warunkach dobrej spowiedzi, porusza temat spowiedzi generalnej oraz spowiedzi furtkowej. Znajdziemy także osobiste doświadczenia księdza Jana związane z posługą w sakramencie spowiedzi oraz z posługą kapelana szpitalnego w hospicjum.

Tym co najbardziej mnie urzekło, to nagrania znajdujące się na płycie CD dołączonej do książki. A szczególnie droga krzyżowa z rozważaniami prowadzonymi przez księdza Jana. Rozważania prowadzone są w sposób obrazowy i konkretny. Nie ma tu miejsca na mydlenie oczu, jest zaś konkretna treść do rozważenia. Rozważania pomogły mi w przeżyciu piątkowej modlitwy drogi krzyżowej. Na płycie nagrana jest także wypowiedź księdza Kaczkowskiego na temat wolności w Kościele oraz odpowiedzi na pytania, które zadano księdzu Kaczkowskiemu odnośnie jego życia oraz hipotetycznych sytuacji 🙂

Myślę, że jest to pozycja naprawdę godna polecenia. Ci, którzy obserwują mnie na instagramie wiedzą, że ta książka towarzyszyła mi w rozważaniach. Ponadto zawsze dzielę się tam też fragmentami obecnie czytanych książek- po waszych odpowiedziach dotyczących fragmentów książki “TESTAMENT” wiem, że również i wam ta pozycja przypadła do gustu. Myślę, że książka (a szczególnie płyta) jest warta kilkukrotnego sięgnięcia po tę pozycję i na nowo podejmowania refleksji nt. własnego pojmowania przekazywanych treści.

Spędź dzisiaj czas na medytacji nad poszczególnymi przykazaniami dekalogu. Proś Pana, aby pokazywał Ci, co w twoim życiu wymaga zmiany i naprawy. Proś także o to, aby Pan rozszerzał twoje spojrzenie i ukazywał coraz głębszą rzeczywistość kryjącą się pod poszczególnymi zapisami przykazań. Dziękuj Panu, za to błogosławieństwo, że otrzymaliśmy prawo, które pomaga nam uchronić siebie przed śmiercią duchową. Dziękuj Panu, za Jego troskę o każdego z nas. Dziękuj Panu za drugiego człowieka, który prowadzi nas do Pana. Wspomnij w dzisiejszej modlitwie o ks. Kaczkowskim.
link do książki: https://wydawnictwowam.pl/prod.dekalog-ksiedza-jana-kaczkowskiego.7647.htm?sku=75860

Jeden Komentarz

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *